Erişilebilirlik

Büyükelçilik Konutu Önündeki Kavganın Duruşması Yapıldı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayındaki Washington ziyareti sırasında Türk Büyükelçilik Konutu önünde çıkan kavgaya karışan kişilerin yargılandığı duruşma bugün Amerika’nın başkenti Washington’da yapıldı.

15’i Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruması 19 kişinin yargılandığı davada tutuklu bulunan iki Türk vatandaşının tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma tarihi 10 Ekim olarak açıklandı.

Başkent Washington’daki duruşma D.C Superior Court binasında 311 no’lu salonda yapıldı. İki tutuklu sanık Sinan Narin ve Eyüp Yıldırım mahkeme salonunda üzerlerinde turuncu renkte hapishane kıyafetiyle elleri kelepçeli ve ayakları zincirli halde getirildi.

İkilinin tahliye talepleri konusunda bir sonuca varmayan hakim davayı 10 Ekim tarihine erteledi. Öte yandan halen Türkiye’de bulunan diğer 17 kişiden ikisi hakkında tutuklama kararı vermezken 15 koruma hakkında tutuklama kararının devamına hükmetti ancak bu kişilerin mahkemeye getirilmesi ile ilgili Interpole başvuru yapılması ya da diplomatik yollarla bu kişilerin getirilmesinin istenmesi gibi bir yola gitmedi.

Dava sonrası gazetecilere açıklama yapan avukat Günay Evinç, tutuklu iki sanığın bırakılmama kararını eleştirdi. Evinç, normal şartlar altında benzer durumdaki davalarda sanıkların tutuklu olmasına gerek duyulmadığını ancak hakimin davaya ilişkin medya ve kamuoyu etkisi nedeniyle iki tutuklu tanığı tahliye etmekten çekindiğini söyledi.

Davada yargılanan sanıklarla ilgili olarak şiddet suçu işlemekten dolayı 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Avukat Günay Evinç haklarında tutuklama kararı bulunan Cumhurbaşkanı korumalarının da Amerika’ya gelmeleri halinde tutuklanarak hakim karşısına çıkarılacaklarına dikkat çekti. Yaklaşık 10 gün kadar sonra Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere Amerika’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu 15 koruma görevlisini New York’a getirmesi beklenmiyor.

16 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk Büyükelçilik konutuna geldiği sırada kendisini karşılamaya gelenlerle protesto edenler arasında yaşanan tartışma kavgaya dönüşmüş kavgaya resmi korumalar da karışmıştı. Kavga esnasında her iki taraftan da yaralanarak hastaneye kaldırılanlar olmuştu. Söz konusu kavga nedeniyle Amerikan Temsilciler Meclisi’nde de Türkiye’yi kınayan bir tasarı gündeme gelmiş ve kabul edilmişti.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG