Erişilebilirlik

Washingtonlular'dan Yerel Ekonomiye Destek


Amerikan ekonomisi ilk çeyrekte güçlü bir büyüme gösterdi. Bunun nedenlerinden biri, 2010 yılı sonundan bu yana ilk kez tüketici harcamalarında artış kaydedilmesi. Bu harcamaların bir kısmı ise bazen ilginç yöntemlerle gerçekleşiyor

Alışveriş yapmaya hevesli tüketiciler küçük işletmelere destek vermek için dükkanlara akın ediyor.

Sosyal medyanın katkısıyla başlayan bu toplu alışveriş akımı, kalabalıkların kamuya açık alanlarda aniden topluca dans etmesi konseptinden uyarlanmış. İnsanlar dans etmek yerine para harcamak için toplanıyor. Bu alışveriş grubu, Washington ekonomisini geliştirmek için çaba gösteren “Think Local First DC” örgütü tarafından organize edilmiş.

Grubun yöneticisi Stacey Price: ”Bu dükkanlar toplumumuzun karakterini oluşturuyor, topluma kazanç sağlıyor, insanların aidiyet duygusunu artırıyor. Tüketiciler bu dükkanlardan alışveriş yaptığında harcanan her 1 doların 68 senti yerel ekonomiye geri dönüyor. Büyük zincir mağazalardan alışveriş yaparsanız yerel ekonomiye geri dönen miktar sadece 37 sent.”

Kurallar çok basit: Sadece belirlenen saatte dükkanda olmak, en az 20 dolar harcamak yeterli.

Grup, toplu alışveriş için el sanatları ve elişi ürünler satan “bir galeriyi seçmiş. Tüm ürünler, Chris Haughery gibi yerel sanatçıların elinden çıkıyor.

Chris Haughery: ”Yaptığım işi ve resimlerini sergilemeyi çok seviyorum. İnsanların eserlerimi görmek istemesi beni çok heyecanlandırıyor.”

Dükkan sahibi Kristina Bilonick, satışlardan memnun: ”Herkes kazanç elde etti, satışlar bizi çok sevindirdi.”

“Think Local First DC” grubunun düzenlediği toplu alışveriş günleri, Washington’daki işyerlerinin satışlarını %500 oranında artırdı. Alışveriş meraklıları, yeni organizasyonlara katılmaya devam edeceklerini söylüyor.

Washingtonlular'dan Yerel Ekonomiye Destek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00
Linki indirmek için

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG