Erişilebilirlik

Washington'dan Türkiye'nin Hava Operasyonlarına Destek


Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland

Washington, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyindeki PKK hedeflerine düzenlediği hava saldırılarına destek verdi.

Son bir ay içinde Türkiye’de 40’a yakın güvenlik personelinin PKK tarafından öldürüldüğünü hatırlatan Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, “Bildiğiniz gibi, Amerika Türkiye’nin terör saldırılarına karşı kendini savunma hakkını tanıyor,” diye konuştu.

Nuland dünkü basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Irak, Türkiye ve Amerika’nın ortak düşmanı PKK’yla mücadelede Irak ve Türkiye arasında devam eden yakın işbirliğine de destek veriyoruz,” dedi.

Hava saldırılarının kara operasyonuna dönüşmesi durumunda bu desteğin sürüp sürmeyeceği sorulan Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "varsayımlar" üzerine konuşmayacağını söyledi.

Bu arada Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı jetlerin Irak’ın kuzeyindeki PKK hedeflerine düzenlediği operasyonlar dün gece de devam etti.

Saldırılarda önceki gün olduğu gibi yine Kandil bölgesindeki PKK mevzileri hedef alındı.

Dün toplanan Milli Güvenlik Kurulu üç sayfalık bildirisinde, “Terörle mücadelede yeni strateji ve yöntemlerle daha etkin, kararlı ve sonuç alıcı bir mücadelenin ortaya konulacağı vurgulanmıştır,” ifadesine yer verdi.

PKK ise saldırıların bir işe yaramadığını savunuyor. Amerika’nın Sesi Kürtçe Servisi’ne demeç veren PKK sözcüsü Ahmet Deniz, önceki gece düzenlenen hava operasyonunun PKK güçlerine kayıp verdirmediğini söyledi.

Genelkurmay önceki gün yapılan operasyonda 60 hedefin vurulduğunu bildirmiş, PKK etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlara devam edileceği ve sivillerin güvenliği konusunda gerekli hassasiyetin gösterileceğini kaydetmişti.

Türkiye bir yıldır Irak’a sınır ötesi operasyon düzenlememişti. Iraklı yetkililer, Türkiye’nin düzenlediği hava harekatını “sınır ihlali” diye niteledi.

Harekat önceki gün Hakkari Çukurca bölgesinde bir askeri konvoya düzenlenen PKK saldırısını izliyor.

Şubat ayında tek yanlı ateşkesini bozan PKK, o dönemdne bu yana “aktif savunma” yöntemi izleyeceğini, militanların yalnızca saldırıya uğradıkları zaman kendilerini savunacağını bildirmişti.

Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği, Çarşamba günü yayınladığı açıklamada Çarşamba günü 10 askerin ölümünden büyük üzüntü duyulduğunu bildirmiş, Amerika’nın PKK’yla mücadelede Türkiye’nin yanında olduğunu kaydetmişti.

XS
SM
MD
LG