Erişilebilirlik

ABD'den Ankara'ya Suriye Mesajı


ABD'den Ankara'ya Suriye Mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen haftasonu Esad Rejimi’ne yönelik yaptığı “Sabrımız taşıyor. Suriye iç meselemiz, gereğini yapmak durumundayız. Dışişleri Bakanımı Salı günü Suriye’ye gönderiyorum.” açıklamasının hemen ardından Amerika’dan gelen mesajlar ile buna bağlı diplomasi ve toplantı trafiği baş döndürdü.

Washington, Ankara’dan “Suriye Ordusu’nun kışlasına dönmesi ve tutukluların derhal serbest bırakılması” mesajının muhataplarına iletilmesini istedi. Suriye ziyareti öncesinde Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile bir telefon görüşmesi yapan Amerika Dışişleri Bakanı Clinton, Amerika’nın Şam yönetimine baskıyı sürdürmekte kararlı olduğunu da vurguladı.

Bu mesajların hemen ardından da Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone, Erdoğan’ın Dış Politika Başdanışmanı İbrahim Kalın ile Başbakanlık’ta görüştü.

Toplantı çıkışında gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine kısa bir açıklama yapan Ricciardone, “Genel bir değerlendirme yaptık. Dışişleri Bakanı Clinton’un mesajlarının devamı ve takibi niteliğinde bir toplantıydı.” dedi.

Ricciardone’nin ziyareti, Başbakanlık’ta yapılan “dış güvenlik” toplantısıyla hemen hemen aynı saatlerde gerçekleşti.

Başbakanlık'tan bu toplantıya ilişkin kısa açıklamada ise;

“Başbakanlık Merkez Binası’nda bugün saat 12.00’de Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımlarıyla, dış güvenlik konularının ele alındığı bir bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapılmıştır.” denildi.

Dış güvenlik toplantısının hemen ardından da Bakanlar Kurulu toplantısına geçildi.

Gözlemciler, Salı günü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Şam’a yapması planlanan ziyaretin hemen öncesinde gerçekleşen bu yoğun trafiğin, Türkiye’nin konuya verdiği önemin ve süreçte oynadığı etkin rolün bir yansıması olarak değerlendirilebileceğine dikkat çekiyor.

Başbakan Erdoğan’ın bir “son uyarı” hatta “ultimatom” özelliği içeren son konuşmasını da hatırlatan gözlemciler, bu haftanın Esad rejiminin geleceği için kritik önemde olduğuna vurgu yapıyor.

Türk medya kuruluşları da Erdoğan’ın açıklamalarını biraz gecikmeli olsa da gerçek perspektifine oturtmaya başlamış görünüyor.

Başbakan’ın “Suriye iç meselemiz” ve “Sabrımız taşıyor” vurgularına dikkat çeken basın kuruluşları, Türkiye-Suriye ilişkilerinde yeni bir döneme girilmekte olduğuna işaret ediyor.

XS
SM
MD
LG