Erişilebilirlik

Washington’da Türk Şöleni


Washington'da Türk Şöleni
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:41 0:00

Amerika'nın başkenti Washington’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Geleneksel Barış ve Dayanışma Yürüyüşü ve Festivali düzenlendi.

Amerika’daki Türk toplumunun çatı kuruluşlarından Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen etkinliğe yüzlerce kişi katıldı. Ailelerin çocuklarıyla birlikte geldiği festival ve yürüyüşte Washington caddeleri Türk bayraklarıyla donandı.

Beyaz Saray önündeki Ellipse meydanından başlayan yürüyüş Lincoln Anıtı’nın yanındaki West Potomac Park’ta son buldu. Yürüyüşe IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları için Washington’da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de iştirak etti.

Yürüyüşün sonunda West Potomac Park’ta önce Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi, ardından da ünlü sanatçı Kenan Doğulu’nun konser verdiği bir festival düzenlendi. Konserine 10.Yıl Marşı’yla başlayan Doğulu, yeni çalışmaları da dahil en sevilen parçalarıyla izleyicileri coşturdu. Türk yemeklerinin de yer aldığı festival renkli görüntülere sahne oldu.

Kenan Doğulu Washington'da Konser Verdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Kenan Doğulu: “Çocuklar bizim geleceğimiz”

Konserin ardından Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Doğulu, Washington’a geliş nedenini şu sözlerle anlattı:

“23 Nisan çocuk şenliklerini, bu seneki bayramı burada böyle konserle kutlamak istediler. Ben de çok heyecanlandım elbette ve burada olmayı çok istedim. Bugün yağmur bekleniyordu, yağmur olmaması çok güzel bir sürpriz oldu bizim için. Benim eskiden kalma bir inanışım var; konser olduğu saatte genelde yağmur durur zaten, bugün de durmuş olması çok güzel oldu. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Türk çocukları, şu anda Washington'da büyüyen çocuklar yarın öbür gün ülkemize döndüklerinde ya da dünya için bir şeyler yapmaya başladıklarında onlarla gurur duyacağız. Bugün onlara bir motivasyon olsun, onlarla eğlenelim, neşelenelim istedim. Çok da güzel, eğlenceli geçti. Şahane oldu.”

Doğulu'dan Amerika ve dünyadaki Türklere "inanın" mesajı

Doğulu, festival organizasyonunun da çok başarılı geçtiğini belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Ünlü şarkıcı, Amerika ve dünyadaki Türk toplumuna şu mesajı verdi:

“Biz inandığımız zaman olabilir. İnanmak yolun yarısı. Her zaman daha iyiye, daha öteye gitmemiz lazım. Mümkün olduğu kadar bütün edinimlerimizi sağlayıp, Amerika'da geçen zamanı verimli kullanıp, ülkemize ve dünyaya faydalı olabilecek işler yapmamız lazım, çığırlar açmamız lazım. Bugün burada bir sürü başarılı insanla tanıştım, Amerika'da gerçekten işler başarmış olanlar ve ödüller almış olan insanlarla…Gurur duydum açıkçası. Sesimizi dünyanın her yerinde duyurabilmek bizim için çok mutluluk verici.”

Doğulu, “İlk Adımı Sen At” adlı yeni şarkısıyla ilgili de şunları söyledi:

“Ona ilişkin şöyle bir mutluluğum var; çok güzel başladı herşey, beğenileri fazla bir iş oldu, o yüzden çok mutluyum. Her proje çıkmadan önce insanda tabi ciddi bir endişe, biraz telaş, biraz heyecan oluyor. O telaş alkışlarla ve tebriklerle süslenince insana mutluluk veriyor. Ben de iki-üç gündür keyif halindeyim. Tabi ki hayatımızı değiştirecek bir şey değil ama en azından 3 dakikalık bir şarkı insanı bazen başka dünyalara götürebiliyor, olaylardan, dünyadan, üzüntülerden uzaklaştırabiliyor. Bir şarkı kısa süre içerisinde içine sizi alabiliyorsa iyi şarkıdır, bu şarkıda öyle bir durum var. O yüzden inşallah herkes sever.”

Büyükelçi Kılıç: 'Bugün Amerika'daki Türkler Açısından Önemli Bir Gün'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Büyükelçi Kılıç: “Bugün Amerika’daki Türkler açısından önemli bir gün”

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da gün içinde düzenlenen etkinliklerle ilgili Amerika’nın Sesi muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Bugünün Amerika'daki Türkler açısından önemli bir gün olduğunu vurgulayan Kılıç, önce sabah Barış ve Dayanışma Yürüyüşü, ardından 23 Nisan kutlaması ve son olarak da Miraç Kandili kutlaması olmak üzere gün içinde üç tane faaliyet düzenlediklerini anlattı.

Yürüyüşün buradaki Türk vatandaşlarının “Türkiye’ye yönelik asılsız soykırım iddiaları gibi iftiralara karşı aralarındaki birlik ve dayanışmayı sergilemeleri” platformu da sunduğunu ifade eden Kılıç, yürüyüşe Bangladeşliler, Boşnaklar, Karadağlılar, Azeriler dahil 9-10 ülkeden vatandaşların da katıldığını belirtti.

Yürüyüşün panayın havasında geçtiğini ve Türkiye’ye destek ve dayanışmanı sergilendiğini kaydeden Büyükelçi Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Öğleden sonra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yine bu ülke vatandaşlarının ve vatandaşlarımızın çocuklarının katılımıyla kutladık. Akşam da Diyanet Center'da Miraç Kandili’nin kutlaması yapılacak. Yani biz bir milli ve manevi değerler bütününden oluşan bir toplumuz. Bugün onların her ikisin de birlikte yaşıyoruz. Üç faaliyet birbiri ardına gerçekleştiriliyor. Onun için ben çok mutluyum Amerika'daki Türk toplumu adına.”

“Yine ortak aklın galebe çalacağına inanıyorum”

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Kılıç, Başkan Donald Trump’ın beklenen ’24 Nisan açıklaması’ öncesinde bir mesajının olup olmadığına ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı

“Ben yine ortak aklın galebe çalacağına, tüm baskılara rağmen Amerikan yönetiminin de, Amerikan Kongresi’nin de Türkiye’ye yapıştırılmaya çalışılan bu soykırım iddiasının arkasında durmayacaklarına yürekten inanıyorum. Bu tarihçilere bırakılması gereken bir konudur. Amerikalılarla temaslarımızda hep bunu söylüyoruz. Bugüne kadar da Amerikalılar bu çizgiden ayrılmadılar. Ben bu 24 Nisan’da da aynı yaklaşımı sürdüreceklerine inanıyorum.”

TASC Başkanı Evinch'den Birlik ve Dayanışma Mesajı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

TASC Başkanı’ndan birlik ve dayanışma mesajı

Yürüyüş ve festivali düzenleyen TASC'ın başkanı Günay Evinch de Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada, bugünün hem 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı hem de Miraç Kandili olması sebebiyle birlik ve dayanışmanın sergilenmesi bakımından çok önemli bir fırsat teşkil ettiğini söyledi.

Farklı hayat stilleri ve düşüncelere sahip insanların birarada toplanarak kutlama yapmalarını çok önemli bulduğunu ifade eden Evinch, "Devlet folklor ekibi bize Anadolu ruhumuzu hatırlattı, Kenan Doğulu da modern Türk kültürünün dinamizmini hatırlattı" diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG