Erişilebilirlik

Washington'da Japon Kiraz Festivali Devam Ediyor


Japonya tarafından hediye olarak gönderilen kiraz ağaçlarının başkente gelişinin 100. Yılı nedeniyle her yıl bir hafta olan festival bu kez Nisan sonuna kadar bir ay sürecek şekilde yapılıyor

Başkent Washington, biraz da erken gelen baharın etkisiyle renkli günler geçiriyor. Kente, erken çiçek açan Japon kirazı ağaçları da ayrı bir güzellik katıyor. Kiraz ağacı şenlikleri nedeniyle de kente gelen turistler de başkentin hareketliliğini artırmış durumda.

Japonya tarafından hediye olarak gönderilen kiraz ağaçlarının başkente gelişinin 100. Yılı nedeniyle her yıl bir hafta olan festival Nisan sonuna kadar bir ay sürecek şekilde yapılıyor.

Başkent Washington’a şenlikler için gelen Aarti Kabade, keyifli günler geçirdiğini söylüyor: "Arkadaşlarımla çok iyi zaman geçiriyoruz. Bu manzara kesinlikle kaçırılmamalı."

Bu yılki şenliklerde, kiraz ağaçlarının, Tokyo Valisi tarafından Japonya ile Amerika arasındaki dostluğu pekiştirmek üzere başkente gönderilmesinin 100. yıldönümü kutlanıyor. Tokyo’dan gelen 3 bin ağaçtan 100’ü bugün hala çiçek açıyor. Diğerleri ise Japonya’dan gönderilen yeni ağaçlarla yenilenmiş veya Washington’da yenileri filizlendirilmiş.

Fransız asıllı Anne Ullberg, bir yıl önce deprem ve tsunami felaketiyle karşı karşıya kalan Japonları Washington’da görmekten son derece mutlu: "Buraya gelebilen Japon turistler sayesinde bu yıl festival önceki yıllardan daha güzel."

Kiraz festivalinde Japon kültürünü tanıtan bir dizi etkinlik düzenleniyor.

Shizumi Kodomo Dans Grubu’nun Japon dans gösterisi de bu etkinlikler arasında. Farklı etnik kökenlerden gelen çocuk dansçıların oluşturduğu bu grup, Japon Shizumi Shigeto Manale tarafından kurulmuş. Shizumi’nin geleneksel Japon danslarını Amerikan dans figürleriyle birleştiren bir tarzı var.Manale şunları söylüyor: "Amerika’da yaşadığım için Amerikan kültürünü de özümsemek istedim, ortaya böyle bir karışım çıktı."

Bir diğer etkinlikte ise, katılımcılar Ulusal Çocuk Müzesi’nden getirilen Japon kıyafetlerini üzerlerinde deneyebiliyor. Lisa Marie Ryder, bu şekilde çocukların Japıon kültürüne daha fazla ilgi duymalarını hedeflediklerini söylüyor: "Bu geleneksel kıyafetleri giyebilen çocukların Japonya’ya duydukları ilginin artmasını umuyoruz."

Kiraz ağacı festivalinde çocuklar Japon el sanatlarını da öğrenme şansına sahip olabiliyorlar. Filipin asıllı Judytte Purdy de kızına bez bebek yapması için yardım ediyor: "Aslında ben de ilk kez bez bebek yapıyorum."

Katelyn Hinkel ise farklı bir etkinlikte: "Burada patlamış mısır kullanarak çiçeklenmiş kiraz ağaçlarının replikalarını yapıyoruz."

Festival sadece eğlendirmekle kalmıyor, Japonya ile Amerika arasındaki kültürel bağları da güçlendiriyor.

XS
SM
MD
LG