Erişilebilirlik

Washington’da Karşıt Gösteriler


Washington’da Karşılıklı Gösteriler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:56 0:00

Başkent Washington’da “Unite the Right 2” (Sağ Birleşsin) adlı beyaz ırkın üstünlüğünü savunanların gösterisi nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri vardı.

Bu gösteriyi protesto edenler de Washington'da sokaklara döküldü.

Kent genelinde düzenlenen ırkçılık karşıtı gösterilere yüzlerce kişi katıldı.

Beyazların üstünlüğünü savunan grupların gösterisi Beyaz Saray’ın karşısındaki Lafayette Park’ta düzenlendi ancak gösteriye katılım düşüktü.

Aşırı sağcıların gösterisine yaklaşık 300-400 kişinin katılması bekleniyordu. Ancak Foggy Bottom metro istasyonuna 20-30 kişilik bir grup beklenenden daha erken bir saatte geldi.

Geçtiğimiz yıl Charlottesville'deki gösterileri düzenleyen Jason Kessler Washington'daki gösterilerde de grubun başındaydı. Göstericiler, yoğun güvenlik önlemleri altında ve polis eşliğinde Lafayette Park'a yürüdü. Aşırı sağcı grubun yürüyüşü sırasında, yolun sağ ve solundaki kaldırımlarda da ırkçılık karşıtı küçük gruplar slogan atarak ilerledi.

Aşırı sağcı grubun Lafayette Parkı'na yürüyüşü sırasında herhangi bir arbede yaşanmadı. Parka ulaşan grup üyeleri ve grubun lideri Kessler kısa bir açıklama yaptı ve açıklamanın ardından göstericiler alandan ayrıldı.

Gösterinin organizatörü Jason Kessler, gösterinin amacının acı vermek olmadığını söyledi ve herhangi bir olay çıkmamasından övgüyle bahsetti.

Kessler açıklama yaptığı sırada parkın çevresi ise karşıt gruplar tarafından çevriliydi.

Polis herhangi bir olay çıkmaması ve iki karşıt grup arasında gerilim yaşanmaması için park ve çevresinde olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.

Irkçılık karşıtı protestocular ellerinde pankartlarla, sloganlar atarak beyaz ırkın üstünlüğünü savunanları protesto etti."Nefrete yer yok", "Faşizm Terörüne Hayır" sloganları atıldı.

Geçtiğimiz yıl ırkçılık karşıtı gruptan1 kişinin hayatını kaybettiği Charlottesville’de de 100’den fazla kişi ırkçılık karşıtı gösteride biraraya geldi. Irkçılık karşıtı gruptan Heather Heyer'ın hayatını kaybettiği noktada eylemciler onu andı.

Başkan Donald Trump gösteriler öncesinde Twitter üzerinden birlik çağrısı yaptı.

Haftasonunu New Jersey eyaletindeki golf kulübünde geçiren Trump, Twitter mesajında “Bir ulus olarak bir araya gelmeliyiz. Tüm ırkçı ve şiddet yanlısı hareketleri kınıyorum. TÜM Amerikalılara barış diliyorum” diye yazdı.

Trump'ın "tüm ırkçı ve şiddet yanlısı hareketleri kınıyorum" açıklaması da bazı çevrelerce eleştirildi.

Trump’ın geçen yıl ölümle sonuçlanan Charlottesville gösterilerinin ardından yaptığı konuşma da büyük tepki toplamıştı. Trump şiddet olaylarından tüm tarafları sorumlu tutumuş, ırkçı ve beyazların üstünlüğünü savunan gruplarla ırkçılık karşıtı grupların düzenlediği karşıt gösterilere katılanlar için, “iki tarafta da iyi insanlar var” yorumunda bulunmuştu.

Geçtiğimiz yıl Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde aşırı sağcılar ve karşıt gruplar sokağa dökülmüş, olayların kontrolden çıktığı gösteriler sırasında, kendisini beyazların üstünlüğünü savunan grubun mensubu olarak tanımlayan James Alex Fields, aracıyla karşıt grubun arasına dalmıştı. Olayda 32 yaşındaki Heather Heyer hayatını kaybetmişti.

Bu arada Southern Poverty Law Center adlı kuruluş tarafından yapılan bir araştırma Ocak 2017'den bu yana Amerika'da Neo-Nazi grupların yüzde 22 arttığını ortaya koydu.

XS
SM
MD
LG