Erişilebilirlik

Washington’da Comey Tartışması Bitmiyor


Beyaz Saray’ın, Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın eski başkanı James Comey’i Adalet Bakanı yardımcısı Rod Rosenstein’ın resmi tavsiyesine dayanarak görevinden aldığı yönündeki iddialar Washington’da tartışmalara neden oluyor.

Rosenstein’in konuyla ilgili olarak kendisinin suçlanması üzerine istifa etmekle tehdit ettiği yönünde haberler Washington Post gazetesinde çıktı.

Rosenstein, Comey’nin önemli hatalar yaptığını belirtmişti.

Rosenstein’ın önerileri Comey’nin kural ve prosedürleri ihlal ettiği yönünde bir dizi eleştiri içeriyordu.

Rosenstein’ın istifa tehdidi, kararın Beyaz Saray tarafından alındığının açıklanmaması durumuna karşı yaptığı belirtiliyor.

Beyaz Saray ise Rosenstein’in istifa tehdidinden haberi olmadığını belirtiyor.

Beyaz Saray basın sözcüsü yardımcısı Sarah Huckabee Sanders, istifa tehdidinden haberi olmadığını söyledi.

Beyaz Saray Comey’in Hillary Clinton’ın mailleri ile ilgili soruşturma nedeniyle görevden alındığını belirtse de Trump’ı eleştirenler Comey’nin Rusya soruşturması yürüttüğü için görevinden alındığını öne sürüyorlar.

Washington Post’un haberine göre Trump Comey’nin eski Başkan Barack Obama’nın kendisini dinlettiği yönündeki suçlamalarını desteklememesi nedeniyle öfkeliydi. Trump ayrıca Comey’nin Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahalesiyle ilgili Senato’daki ifadelerinden de hoşlanmamıştı. Trump, Comey’nin Rusya soruşturmasına çok fazla ilgi gösterdiğini düşünüyor, buna karşın basına bilgi sızdırılması ile yeterince ilgilenmemesine öfke duyuyordu.

Üst düzey Demokratlar Comey’nin son dönemde Adalet Bakanlığı’ndan Trump-Rusya soruşturması için kaynak istediğini iddia ediyor.

Adalet Bakanlığı ise bunu reddediyor.

Comey’nin yardımcısı ve FBI’ın geçici başkanı da kuruluşun bu iş için yeterli kaynağı olduğunu belirtti.

Eski Başkan George Bush döneminde Maryland’da başsavcı olarak görev yapan Rosenstein, Barak Obama döneminde de pek alışık olunmayan bir şekilde görevde kaldı ve bir rekora imza atarak 27 yıl boyunca 5 yönetimle birlikte çalıştı. Rosenstein onay sürecinde Senato’da 94-6 gibi destek almıştı.

Comey’den veda mektubu

Bu arada Comey FBI çalışanlarına bir veda mektubu yazdı.

Comey mektupta verilen karar ile ilgili olarak zaman harcamayacağını kaydetti. Comey, “Bir başkanın FBI başkanını herhangi bir nedenden ya da neden yokken görevden alabileceğine inanıyorum” dedi.

Senato İstihbarat Komisyonu Comey’i gelecek hafta ifadeye çağırdı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG