Erişilebilirlik

Washington’da Baharın Müjdecisi “Kiraz Festivali”


Washington’da Baharın Müjdecisi “Kiraz Festivali”

Washington’da baharın gelişini müjdeleyen Kiraz Festivali bu yıl da on binlerce kişiyi başkente çekti. Festivalin sembolü olan kiraz ağaçlarını bundan yüz yıl önce Japon hükümeti Amerika’ya hediye etmişti. Bu nedenle, bu yılki festivale Japonya’daki felaketzedelere yardım çalışmaları damgasını vurdu.

Fotoğraf çeken, bisiklete binen ve nehir boyunca gezinen yüzlerce kişi, baharın müjdecisi Ulusal Kiraz Festivali’ni kutlamak için Washington’a akın etti.

Wendy Kunze ve ailesi Kiraz festivaline ilk kez gelmiş. Ağaçları çok beğendiğini söyleyen Wendy, onları Amerika’ya hediye eden Japon halkını unutmuyor. Kunze, “Çok uzun yıllar önce bu kiraz ağaçlarını bize hediye ettikleri için onlara bütün kalbimle teşekkür ediyorum,” diyor.

Jen Clarke da festivale ailesiyle gelenlerden. Japonya’daki felaketzedelere başsağlığı dileyen Clarke şöyle konuşuyor: “Bence bu festival şu anda Japonya ile iyi ilişkilerimizi hatırlatan önemli bir olay. En kısa zamanda yaralarını sarmalarını diliyorum.”

Her yıl kutlanan Kiraz festivali, Washington halkı için baharın gelmesi demek. Festivalde, bundan tam yüz yıl önce Japon hükümetinin hediye ettiği 3 bin ağacın çiçek açması kutlanıyor. Festival sırasında müzik ve dans gösterileri düzenleniyor, uçurtma yarışmaları ve çocuklar için etkinlikler yapılıyor. Festival Komitesi Başkanı Diana Mayhew, bu yıl Japon halkının acısına saygı için kutlamaları biraz azalttıklarını söylüyor. Mayhew, “Her etkinlikte onları anıyoruz. Ayrıca ücretsiz olan festivale gelen ziyaretçilerden de Japon halkına yardım için bağışta bulunmalarını istiyoruz,” diye konuşuyor.

Festivalin açılışından iki gün önce düzenlenen Anma günü’nde, Japonya’daki felakette hayatını kaybedenler anıldı ve yardım için para toplandı. Yüzlerce kişi de, aynı gün yapılan yürüyüşe katıldı. Festivalin açılışında konuşan Japon Büyükelçisi İçhiro Fujisaki, iki halk arasındaki yakınlığı vurguladı ve yardımlar için teşekkür etti. Fujisaki, “Amerika yardım ekibi gönderen ilk ülkeler arasındaydı. Amerikan halkı, sivil toplum örgütleri ve şirketleri yanımızda olduklarını her zaman hissettirdi. Teşekkür ediyoruz,” diye konuştu.

Festivalin açılışına 14 bin kişi katıldı. Organizatörler bunun bir rekor olduğunu söylüyor. Mayhew, festivalin internet sitesinde, Kızılhaç ile ortak yardım çalışmaları sürdürdüğüne dikkati çekiyor ve yeniden doğumu sembolize eden kiraz ağaçlarının, bu kez Japonya için yeniden yapılanma anlamına geleceğini belirtiyor.

XS
SM
MD
LG