Erişilebilirlik

Washington'da ABD-Çin Görüşmesi


Amerikalı ve Çinli yetkililer, Washington’da heyetler arası görüşmelerine başladı. Gündemde Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programları var.

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Savunma Bakanı Jim Mattis, Washington’da Çin Devlet Konseyi’nin dış politikadan sorumlu üyesi Yang Jiechi ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkanı Fang Fenghui’yi ağırlıyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmeler, Kuzey Kore’den Amerika’ya koma halinde getirilen üniversite öğrencisi Otto Warmbier’in ölümünün gölgesi altında yapılıyor.

Görüşmelerde, Başkan Donald Trump’ın Nisan ayında Florida’da Çin Cumhurbaşkanı’yla görüşmesinde ilişkilerde sağlanan gelimelerin daha da ileriye götürülmesi hedefleniyor.

Doğu Asya’dan sorumlu kıdemli Amerikalı diplomat Susan Thornton, Çin’in Kuzey Kore’nin en büyük ticaret ortağı olarak, BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarını tam olarak uygulamak da dahil Pyongyang üzerindeki emsalsiz baskı kozunu kullanmasını istediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, görüşmede Kuzey Kore’nin yanı sıra terörle mücadele ve Güney Çin Denizi konusunun da ele alınacağını duyurdu.

Susan Thornton, görüşmelerde Güney Çin Denizi’nde Pekin’in inşa ettiği suni adaların, ABD-Çin askeri işbirliğinin ve Irak'la Suriye’de IŞİD’le mücadelenin de masaya gelmesinin beklendiğini belirtti.

Trump, Çin’in ekonomik üstünlüğü sayesinde Kuzey Kore üzerinde bir baskı unsuru olmasını umuyor.

Kuzey Kore’nin nükleer tesislerinden birinde faaliyetlerin arttığının belirlenmesi ise, Çin’in Kuzey Kore’yi nükleer emellerinden vazgeçirme çabalarının yeterli olmadığının bir göstergesi olabilir.

Bazı uzmanlara göre ise Amerika, Kuzey Kore’de tutuklu bulunan diğer üç vatandaşının serbest bırakılması için Çin’den yardım isteyebilir.

Trump, Warmbier’in ölümünden bir gün sonra attığı Twitter mesajında, ”Memnuniyetle karşılasam da Devlet Başkanı Şi ve Çin’in, Kuzey Kore konusundaki yardımları işe yaramadı. En azından biliyorum ki Çin denedi” ifadelerini kullanmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG