Erişilebilirlik

Washington'da Türk Festivali’ne Yoğun İlgi


Başkent Washington, Geleneksel Türk Mirası Ayı etkinlikleri kapsamında Washington Türk-Amerikan Derneği ATA-DC tarafından düzenlenen 2021 Türk Festivali'ne evsahipliği yaptı.

2020’de Corona virüsü salgını nedeniyle düzenlenemeyen festivale bu yıl başkent ve çevresinde yaşayan Türkler'in yanısıra Amerikalılar da yoğun ilgi gösterdi.

Washington’un popüler mekanlarından Wharf’ta düzenlenen festivalde katılımcılar, kurulan 3 farklı sahnede, Türk müziği dinlemenin yanısıra Türkiye’den gelen yerel halk dansları topluluklarını da izleme fırsatı buldu.

ATA-DC Başkanı Sıtkı Kazancı, dernek üyeleri ve gönüllülerin aylar süren çabaları sonucu düzenlenen festivale katılımdan memnun kaldıklarını söyledi.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan da festivale katılarak, çadırları tek tek gezdi. Türk vatandaşlarıyla sohbet eden Mercan, alışveriş de yaptı.

VOA Türkçe’ye konuşan Büyükelçi Mercan, festivale katılım oranının yüksek olduğunu, ancak bu tür bir etkinlik için tek bir günün yeterli olmadığını belirterek, gelecek yıl festivalin iki gün düzenlenmesi halinde gereken tüm desteğin sağlanacağını söyledi.

Washington'da Türk Festivali’ne Yoğun İlgi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00


Festival kapsamında Türk mutfağının geleneksel yemeklerinin sunulduğu çadırların önünde uzun kuyruklar oluştu. Türk kahvesi içenler, fal baktırdı.

Türkiye’ye özgü hediyelik eşyaların yanısıra Osmanlı-Türk kültürünü yansıtan ürünlerin sergilendiği tezgahlar ve el dokuması halılar katılımcıların ilgisini çekti.

Amerikalılar da festival kapsamında hem Türkiye’yi tanıma hem de müzik ve danstan yemek ve kahveye Türk kültürünü tanıma fırsatı buldu.

XS
SM
MD
LG