Erişilebilirlik

Washington Saldırısı İçin Güvenlik Soruşturması


Silahlı saldırgan Aaron Alexis'in FBI tarafından yayınlanan fotografları
Washington’da 12 kişiyi öldüren Aaron Alexis’in şiddet ve ruh sağlığı sorunlarıyla dolu geçmişine rağmen bir askeri tesiste çalışmasına imkan sağlayan güvenlik soruşturmasından nasıl geçebildiği soruşturuluyor.

Polis 34 yaşındaki Alex’in donanmaya ait tesisde ateş açma nedeninin belirlenemediğini açıkladı. Polis ayrıca uluslararası terörizm ya da herhangi bir siyasi ya da dini bağlantı kanıtı bulamadıklarını bildirdi.

Alex’in Deniz Kuvvetleri’nden 2011’de terhis olduktan sonra yine Deniz Kuvvetleri’yle çalışan bir bilgisayar şirketine sözleşmeli teknisyen olarak girdiği, bundan dolayı da tesise giriş izni bulunduğu bildiriliyor.

Saldırıda sekiz kişiyi de yaralayan Aaron Alexis, polisle girdiği çatışmada ölü ele geçirildi. Forth Worth, Texaslı Alexis’in daha önce 2004'te Seattle'da ve 2010’da da Forth Worth'de başkalarını silahla tehdit ettiği için gözaltına alındığı, ancak hakkında yasal işlem yapılmadığı belirtildi. Alexis'in Forth Worth'de Taylandlı arkadaşlarının da desteğiyle Budizm dinine geçtiği bildiriliyor.
Soruşturmacılar Alexis’in paranoia, uykusuzluk, gaipten sesler işitme gibi sorunları nedeniyle Ağustos ayından beri bir askeri hastanede tedavi gördüğünü belirledi.

Alexis’in babası ilk gözaltı olayından sonra oğlunun New York’ta 11 Eylül 2011’deki terör saldırılarının ardından gönüllü kurtarma çalışmalarına katıldığını, bundan dolayı posttravmatik stres bozukluğu ve öfke kontrolü sorunları yaşadığını söylemişti. Alexis ayrıca New York doğumlu.

Saldırganın üsse bir makineli tüfek, bir pompalı tüfek ve bir de tabancayla girdiği kaydedildi Amerikan Kongresi’ne iki kilometre uzaklıkta, 3 bin kişinin çalıştığı üste, gemi ve denizaltıların tasarım, inşa ve bakım planlarıyla savaş sistemlerinin hazırlanması çalışmaları yapılıyor.

Washington Belediye Başkanı Vincent Gray, yaralı sekiz kişinin hayati durumlarının tehlikeli olmadığını açıkladı. Olayın geçtiği askeri tesis, Amerika’nın Sesi binasına da oldukça yakın.
XS
SM
MD
LG