Erişilebilirlik

Washington Post Muhabiri 9 Aydır İran'da Tutuklu


Jason Rezaian ve kendisi gibi gazeteci olan eşi Yegane Salihi, geçen Temmuz’da İran güvenlik kuvvetlerinin Tahran’daki evlerine düzenlediği baskında tutuklandı. Salihi Ekim ayında kefaletle serbest kalsa da Jason Rezaian dokuz aydır cezaevinde.

İran’da casusluk suçlamasıyla tutuklu bulunan Washington Post Tahran Büro Şefi Jason Rezaian’ın duruşması yakında başlayacak. Savunma avukatıyla görüştürülmeyen ailesiyse, gazetecinin neyle suçlandığını bilmiyor.

Amerika’nın Sesi Farsça Bölümü’ne konuşan Ali Rezaian, kardeşi Jason Rezaian hakkında, casusluk yaptığı yolunda İran medyasında çıkan haberlere rağmen, kendisiyle ilgili iddianame hakkında bilgi sahibi olmadıklarını açıkladı.

Ali Rezaian, mahkemenin kardeşine atadığı avukatla bir kez şans eseri rastlaşmış olsa da kendisiyle dava hakkında konuşamamış. Devlet tarafından atanan avukat Leyla İhsan’ın iddianameyi okuduğunu söyleyen Rezaian, kendisinin avukattan daha sonra randevu alabileceğini belirtti.

Jason Rezaian ve kendisi gibi gazeteci olan eşi Yegane Salihi, geçen Temmuz’da İran güvenlik kuvvetlerinin Tahran’daki evlerine düzenlediği baskında tutuklandı. Salihi Ekim ayında kefaletle serbest kalsa da Jason Rezaian dokuz aydır cezaevinde. Hem İran hem de Amerikan vatandaşı olan Rezaian, 39’uncu yaş gününü geçen ay cezaevinde geçirdi.

Ali Rezaian ve ailesini rahatsız eden durum, adli sürecin işletilmeyip davanın nedensiz yere uzatılması.

Hafta başında Madrid’de açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, Jason Rezaian’ın durumunu “yargı meselesi” diye açıkladı ve kendisine yöneltilen suçlamaların ciddi olabileceğine işaret etti.

Jason Rezaian, İran’ın meşhur Evin Cezaevi’nde tutuluyor. New York Times gazetesi, Rezaian’ın gerçekte İran’ın reformcu ve muhafazakar liderleri arasındaki mücadelenin bir piyonu olabileceğini bildirmişti.

Ali Rezaian aynı zamanda Amerikan hükümeti tarafından da yeterli bilgilendirilmemesinden rahatsız. Aile zaman zaman Amerikalı yetkililerle bir araya gelse de, aldıkları bilgiler medyaya verilenden farksız. Bu da Rezaian’a, Washington ve Tahran’ın cezaevindeki kardeşi için hala pazarlıklara devam ediyor olabileceği izlenimi veriyor.

Rezaian ailesi, Washington Post muhabiri Jason’un hikayesini Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü ve Washington’daki Ulusal Basın Kulübü aracılığıyla dışarıya duyurmaya çalışıyor.

Rezaian ailesi ayrıca, Jason’ı serbest bırakmaları için İran hükümetine yönelik bir imza kampanyası başlatmış. Ali Rezaian, imza kampanyasına 140 ülkeden 400 bin kişinin destek verdiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG