Erişilebilirlik

Washington Metrosundaki İsrail Yanlısı İlanlar Tepki Topladı


Washington Metrosundaki İsrail Yanlısı İlanlar Tepki Topladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00
Linki indirmek için

Washington’da bir bölge mahkemesi, şehrin metro istasyonlarında radikal Müslümanları vahşi olarak niteleyen İsrail yanlısı ilanlar asılmasına izin verdi. Kararı savunan hukuk uzmanları, Amerikan anayasasının güvence altına aldığı ifade özgürlüğü hakkında istisna yapılmasının mümkün olmadığını söylüyor. Amerika’nın Sesi’nden Jeff Swicord’un haberi

Metro yetkilileri, bu ilanın şiddeti tetikleyeceği konusunda endişeli, özellikle de Amerika’nın Libya Büyükelçiliği’ne yapılan saldırıdan sonra.

İlanda “Medeni insanlarla vahşiler arasındaki bir savaşta, medeni insanları destekleyin. İsrail’i destekleyin. Cihadı yenilgiye uğratın.” yazıyor.

Birçok Müslüman için cihat, içsel, ruhani bir yolculuk. Ancak bazıları bu dini kavramı şiddete başvurmak için bir bahane olarak kullanıyor.

Nihad Awad Amerikan İslami İlişkileri Konseyi Direktörü. Konsey, Amerikalı Müslümanların haklarını savunuyor.

Nihad Awad: “Görenlerin çoğu bu ilanları kınadı. İlandaki bağnazlığı, yansıttığı nefreti ve hazırlayanları kınadı.”

İlanların sponsoru, Amerika’da İslam’ın yaygınlaşmasına karşı çıkan İsrail yanlısı Amerikan Özgürlük Savunma Girişimi. İki Amerikan medeni haklar örgütü bu grubu bir nefret grubu olarak tanımlıyor.

Grup, ilanların Eylül ayında metro istasyonlarına asıldığı New York’ta da hukuki savaşı kazandı. Pamela Geller Amerikan Özgürlük Savunma Girişimi’nin direktörü. Geller’e göre, son dönemdeki olaylar ilanların teşhirini ertelememeli.

Pamela Geller: “Doğru zaman diye bir şey yok. Söz konusu ilan olmazsa bir film, film olmazsa bir oyuncak ayı olacak. Oyuncak ayı olmazsa, Danimarka, İsveç veya Fransa’daki karikatürler. Cihat hakkında açık ve samimi olarak konuşmak için doğru zaman ne zaman?”

Washington metro yetkilileri, FBI’ın, ilanların teşhir edildiği takdirde yol açabileceği şiddet olayları konusunda araştırma yaptığını belirtiyor. New York’taki ilanlar asıldığında herhangi bir şiddet eylemi görülmemişti.

Amerika Medeni Özgürlükler Birliği Direktörü Benetta Standly, şiddet korkusunun ifade özgürlüğü hakkının önüne geçebileceği anlamına gelmediğini söylüyor. Standly’ye göre nefret söylemiyle mücadele etmenin yolu bu tarz ifadelere barışçıl söylemlerle karşılık vermek.

Standly: “Bu ülkede, nefret veya hakaret içeren ifadelere karşı verilen tepkiler yine ifadeye dayalı oldu. Washington Metro istasyonlarında gördüğümüz şey aslında insanların değişik ilanlarla nefret söylemine karşı çıkması.”

Nihad Awad, Amerikalı Müslüman örgütlerin, Metro istasyonlarına önümüzdeki günlerde kendi ilanlarını asmayı düşündüğünü belirtiyor.

Nihad Awad: “Bence insanlar sevgi, şefkat, birlik ve uzlaşmayı vurgulayan mesajlar görmek istiyor; Amerika’nın dokusunu zedelemeye çalışan ve insanları etnik, dini kategorilere ayıran nefret dolu mesajlar değil.”

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG