Erişilebilirlik

Washington Metrosu Ulaşıma Kapatıldı


Washington Metrosu Ulaşıma Kapatıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Başkent Washington’da metro sistemi gece yarısından yarın sabaha kadar 29 saat boyunca tamamen ulaşıma kapatıldı. Yetkililer elektrik kablolarının incelemeye alınacağını bildirirken ani bir şekilde alınan bu kararın bugün tüm Wasington’da trafiği felç etmesi bekleniyor.

Washington metrosu, 40 yıllık tarihinde ilk kez olağanüstü hava koşulları dışındaki bir nedenden dolayı kapatılıyor. New York’tan sonra Amerika’nın en büyük yeraltı ulaştırma hattına sahip olan Washington, 188 kilometre uzunluğunda bir sisteme sahip.

Metro yetkilileri, Pazartesi günü metro tünellerinden birinde çıkan bir yangının üç yeraltı tren hattında rötara yol açmasının ardından bu kararı aldı. Geçen yıl yine tünellerden birinde çıkan bir yangın, içi yolcu dolu bir treni dumana boğmuş ve bir yolcunun ölümüne yol açmıştı.

Washington Metrosu Genel Müdürü Paul Wiedefeld
Washington Metrosu Genel Müdürü Paul Wiedefeld

Washington Metrosu’nun Genel Müdürü Paul Wiedefeld, sistemde yeni bir hayati tehlikeye yol açacak olayla karşılaşmak istemediğini açıkladı. “Güvenlik en büyük önceliğimiz” diye konuşan Wiedefeld, bunun zaman zaman halkın hoşuna gitmeyecek kararları almayı gerektirdiğini belirtti.

İşleri Washington’da bulunan yüzbinlerce federal çalışan ve çok sayıda kişi, her gün ulaşım için metroya güveniyor. Trafiğin hızla sıkışabildiği ve park yerlerinin pahalı olduğu kenti ziyaret eden milyonlarca turist de rahat ulaşım için metro sisteminden yararlanıyor.

Olağanüstü karardan dolayı bazı federal çalışanlara izin verilebileceği ya da evlerinden çalışmalarına izin verilebileceği belirtiliyor.

Son dönemde Washington metrosu yolcuları sistemin gittikçe güvensiz hale gelmesinden, sık sık yaşanan arızalardan ve yetkililerin şikayetlerini dikkate almamasından rahatsızdı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG