Erişilebilirlik

Washington Kar Fırtınasına Hazırlanıyor


Washington Kar Fırtınasına Hazırlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

Washington’da ve genel olarak Amerika’nın doğusunda bu kış, büyük oranda ılık geçti. Ancak Çarşamba gecesi Washington’da ilk kar yağdı ve uzmanlara göre Cuma öğleden sonra beklenen kar fırtınası hayatı felce uğratacak.

Ulusal Meteoroloji Dairesi’ne göre, kar, Washington, New York ve Boston’a kadar geniş bir bölgede tam 50 milyon kişiyi etkileyecek. Uzmanların tahminine göre bu kar yağışı, yolların kapanmasına ve uçak seferlerinin aksamasına yol açacak. Şiddetli rüzgar ve tipi, Pazar gününe kadar devam edecek.

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser bir basın açıklaması yaptı ve şehirde acil durum planının uygulanmaya başlayacağını belirtti. Bowser, ayrıca Twitter’da, iki bin kişinin başkentteki yaşlı ve sakatlara kar fırtınası sırasında gönüllü olarak yardım etmek için bir ekip kurduğunu da söyledi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da, şiddetli kış koşullarıyla nasıl mücadele edileceğini açıklayan bir video yayınladı. Elektrik kesintileri beklenen New York’ta, herkese pilli bir radyo bulundurmaları tavsiye edildi. Çarşamba günü Kentucky, Tennessee ve Georgia eyaletlerinde başlayan kar fırtınası yüzünden onlarca trafik kazası meydana geldi. Bu eyaletlerde, okullar kapatıldı, işyerleri elemanlarının çoğuna evden çalışma izni verdi.

Georgia Valisi Nathan Deal, 15 ilçede acil durum ilan etti. Bu arada kar alarmı verilen bütün eyaletlerde ve başkent Washington ve yöresinde halk, yiyecek ve ihtiyaç maddeleri stoklamak için, süpermarketlere hücum etti. Gıda maddelerinin yanı sıra, en çok satılan ürünlerin başında, kapı önlerine dökmek için kum ve tuz, kar küreği, pil ve küçük jeneratörler geliyor.

Şimdi Washington ve çevresindeki Maryland ve Virgina eyaletlerinde caddeler tuzlanıyor. Federal hükümet de acil durum planları hazırlarken, Amerika’nın doğusundaki herkes, yaklaşan kar fırtınasını bekliyor.

XS
SM
MD
LG