Erişilebilirlik

Washington’da İslamofobi Tartışıldı


Washington’da İslamafobi Tartışıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

“Amerika ve Avrupa’da İslamofobi, Politika Önerileri” adlı panele Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı SETA’dan Enes Bayraklı, Salzburg Üniversitesi’nden Farid Hafez, Sosyal Politikalar ve Anlayışlar Enstitüsü’nden Dalia Mogahed, İslamofobi Gözlem ve Mücadele Dairesi’nden Corey Saylor katıldı.

Panelde SETA’nın aynı adı taşıyan raporu tartışıldı.

Enes Bayraklı, İslam’a yönelik anlayış ve hoşgörünün Amerika ve Avrupa’da tartışılmaz şekilde azaldığını söyledi.

Kasım 2015’teki Paris saldırılarının ardından Müslümanlar’a yönelik nefret suçlarının arttığını belirten Bayraklı, Avrupa medyasında da İslamofobi’nin yükseldiğine dikkat çekti.

Salzburg Üniversitesi’nden Farid Hafez de aşırı sağcı partilerin İslamafobi’yi kullandığını söyledi.

Hafez, “Aşırı sağcı partiler ve hareketler İslamofobi’yi kampanya aracı olarak nasıl kullanacaklarını birbirlerinden öğrendiler, İslamofobi’yi kullanmak muhalif partilere siyasi güçlerini genişletme imkanı veriyor, bununla birlikte sağcı partiler iktidara gelince popülist söylemlerinden vazgeçiyorlar” dedi.

Sosyal Politikalar ve Anlayışlar Enstitüsü Direktörü Dalia Mogahed de İslamofobi’nin bütün Amerikalılar için tehlikeli olduğunu söyledi.

Mogahed, ”İslamofobi sadece azınlıklar için değil tüm Amerikalılar için bir tehlike, bu bütün Amerikalılar’ı daha az güvenli ve daha az özgür yapıyor. İslamofobi, teröristlerin Batı ile Müslümanlar arasında uzlaşılmaz bir çatışma olduğu yönündeki söylemini besliyor. İslam Ortadoğu’da olmasaydı dahi aşırıların şiddeti yine olacaktı. Bu konu dinden çok ekonomik siyasi yapılanmayla ilgili. Amerika terörizmin tanımını tutarsız bir şekilde yapıyor, Müslümanlar’ın işlediği suçları öne çıkartıyor ama Amerikan toplumundan kaynaklanan suçları önemsiz gibi gösteriyor” dedi.

Panele katılanlardan Corey Saylor da, İslamofobi ile mücadele konusunda Amerikalılara görev düştüğü görüşünde.

Saylor, “Amerika’da İslamofobi ile mücadele için Amerikalılar’ın Müslümanları yeniden insan gibi görmesi gerekiyor. Amerikalılar Suriye’deki insani trajediden etkileniyor fakat bunu Amerikan misafirperverliğine dönüştürmüyor” dedi.

Nefret suçlarıyla karşı karşıya kalanlara danışmanlık hizmeti verilmesi ve Avrupa’da İslamofobi’nin artmaması için bağımsız bir medya gözlemci heyetinin kurulması panelde soruna çözüm için sunulan önerilerden bazılarıydı.

XS
SM
MD
LG