Erişilebilirlik

Washington'da Balıkçılık ve Teknecilik Haftası


Washington'da Balıkçılık ve Teknecilik Haftası
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

Amerikalılar boş zamanlarında nehir ve göllerde balık avlamayı, tekne gezisi yapmayı çok seviyor

3-10 Haziran arasındaki Ulusal Balıkçılık ve Teknecilik Haftası’nda Washington’daki Anacostia Nehri de etkinliklerin merkezindeydi.

Washington’daki bir okulun öğrencileri Anacostia Nehri’ne gezi düzenlemiş.

İçişleri Bakanı Sally Jewell da etkinliğe katılan yetkililerdendi: “Daha önce kaçınız Anacostia’ya geldi? Birçoğunuz burayı biliyor. Bu çok güzel. Ben ilk kez buradayım. Beni gezdirmeniz gerekiyor.”

Bazı öğrenciler BakanJewell’la tekne turuna çıkıyor.Bazıları da minyatür tekneler yapıyor. Çevrecilerle konuşuyor ya da balık tutmayı öğreniyor.

Çocuklar tuttukları balıkları evlerine götürmüyor çünkü Anacostia, Amerika’daki en kirli nehirlerinden biri. Nehri koruma çalışmalarına katılan Dennis Chestnut’a göre, çocukların hepsi bu geziden önemli dersler alacak: “Çocukların buradaki kirliliği görmesi çok iyi bir fırsat. Hepsi eminim neden burası bu kadar kirli, bu kadar çöp nereden geliyor diye soracak.”

Her yıl Anacostia Nehri’ne 20 bin ton çöp atılıyor. Tekneyle dolaşırken, kanalizasyon sisteminden ve sokağa atılan çöplerden nehre ulaşan pislik görülmüyor ama bu pislik havaya zehirli atık olarak karışıyor. Anacostia Su Projesi’nden Lee Cain, nüfusun artması ve yeni inşaatların sorunu daha da kötüleştirdiğini söylüyor: “Nehir kıyısındaki 456 kilometrekarelik bölgede bir milyon kişi yaşıyor. Nüfusun bu kadar yoğun olması kirlilik sorununu da körüklüyor.”

Cain demir atıp, Chestnut’ın yöneticisi olduğu bir çöp merkezinde çalışanlara katılıyor: “Bu çok güzel, dürüst bir iş, büyük bir hizmet ve para da kazanmak mümkün.”

Trevon Brox ve Anthony Smith yakın bir yerde yaşıyor. Bu nedenle de parkta iş arıyorlar.

Trevon Brox: “Buraya ilk gelişim. Bir süredir izliyorum ve çok ciddi bir sorun olduğunu görüyorum.”

Anthony Smith: “Doğrusu burada bir park olduğunu bile bilmiyordum.”

Chestnut’a göre, çöp kutuları çok da yararlı olmuyor ama Brox ve Smith gibilerinin nehirle ve çevreyle ilgilenmelerini sağlıyor: “Hedefimiz, nehri balık tutulabilecek ve yüzülebilecek bir yer haline getirmek. Herkes konuya ilgi gösterir ve yaşlısı genci işin bir ucundan tutarsa bunu başarmamız mümkün olur.”

Anacostia Nehri ve temizliği de bu ilginin artmasına bağlı.
XS
SM
MD
LG