Erişilebilirlik

Washington Büyükelçiliği'nde Sanat Faaliyetleri


Washington Büyükelçiliği'nde Sanat Faaliyetleri

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği çalışanları diplomasi alanında olduğu kadar sanat alanında da aktif. Washington’un en güzel binaları arasında sayılan büyükelçilik konutu, iki sanat etkinliğine ev sahipliği yaptı. Bunlardan ilki rezidansın tarihçesinin anlatıldığı bir slayt gösterisiydi. Diğeri ise ünlü oyuncu Yıldız Kenter ve eski Kültür Bakanı Talat Halman’ın sunduğu bir şiir dinletisi. Bu etkinlikleri Amerika’nın Sesi Televizyonu sizler için izledi.

Türkiye’nin Washington büyükelçilerinin görev süreleri boyunca yaşadıkları resmi konut, Washington’un en güzel binalarından biri. 1914 yılında ünlü Amerikalı mimar George Oakley Totten Jr tarafından tasarlanıp inşa edilen binanın ilk sahibi, Amerikalı milyarder Edward Everett. Ohio’lu olan Everett Coca-Cola şişelerinin tırtıklı kapaklarını icat eden mucit. Everett öldüğü güne kadar çok sevdiği bu köşkte yaşamış. Ölümünden sonra aynı evde yaşamaya devam eden Everett’in eşi Grace Burnap, 1932 yılında binayı Türkiye’ye kiralamış. O tarihten beri bina Türk büyükelçilerinin özel ikametgahı olarak kullanılıyor. Türk hükümeti binayı 1936 yılında içindeki eşyalarla birlikte satın almış.

Yeni renove edilen bu güzel bina son zamanlarda çeşitli sanat faaliyetlerine sahne oluyor. Türk Büyükelçiliği Türkiye’nin tanıtımı ve Türk – Amerikan kültürel ilişkilerini geliştirmek amacıyla sanat faaliyetlerine ağırlık veriyor.

Geçtiğimiz hafta bu mekanda “Türk’ün Şiir Aşkı” temalı bir şiir dinletisi düzenlendi. Altıncı yüzyıldan günümüze, romantik, mistik, lirik ve satirik aşk şiirlerini seslendirenler, ünlü oyuncu Yıldız Kenter ve Türkiye’nin ilk Kültür Bakanı Talat Halman’dan başkası değildi. Program büyükelçilik müsteşarı Süleyman Gökçe’nin tanıtımıyla başladı. Kenter ve Halman dinleyicilere Mevlana ve Yunus Emre’den, Nazım Hikmet ve Orhan Veli’ye, Fuzuli ve Karacaoğlan’dan Yahya Kemal ve Atilla İlhan’a kadar birçok şairden unutulmaz bir şiir ziyafeti sundu.

Yıldız Kenter ve Talat Halman’la programdan sonra Türkiye’de sanat üzerine konuştuk. Şiirleri Türkçe ve İngilizce olarak dünyanın çeşitli köşelerinde seslendiren ikili çok yakında Amerika’da yaşayan Türklerle yeniden buluşma sözü verdi.

XS
SM
MD
LG