Erişilebilirlik

Washington'da 4 Temmuz Etkinlikleri Başladı


Başkent Washington'da her yıl düzenlenen bağımsızlık günü geçidi bu yıl da ulusal anıtların sıralandığı, ulusal park alanı boyunca uzanan Constitution (Anayasa) Bulvarı üzerinde 7'nci ve 17'nci caddeler arasında başladı. Geçidin yaklaşık iki saat sürmesi bekleniyor.

Amerikalılar bu yıl farklı bir 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamasına hazırlanıyor. Başkan Donald Trump, Lincoln Anıtı önünde konuşma yaparak ABD başkanlarının 4 Temmuz kutlamalarında Beyaz Saray’ın dışına çıkmama geleneğini değiştirecek. Tek değişiklik bu değil; bu yıl ayrıca başkentin belirli noktalarında tanklar sergilenecek ve savaş uçakları gösteri amaçlı uçacak. Trump, bu yılki havai fişek gösterisinin bugüne kadarki en büyüğü olacağını belirtiyor.

2017’de Fransa’nın Bastille Günü’ndeki askeri geçit törenine katılan Başkan Donald Trump, benzer bir tank geçişini ABD'nin bağımsızlık günü kutlamalarında düzenlemek istediğini son iki yıldır dile getiriyordu. Trump’ın bu dileği sonunda kısmen de olsa gerçekleşiyor.

Trump’ın “Amerika’ya Selam” etkinliğine ABD ordusunun üst kademesi ve diğer yetkililer de davet edildi.

Savunma Bakanlığı Pentagon, Savunma Bakan Vekili Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’ın Başkan Trump’ın davetini kabul ettiğini kaydetti. Kara, hava ve deniz kuvvetleri müsteşarları ve daha birçok üst düzey rütbeli isim de Lincoln Anıtı önündeki kutlamalara katılacak.

ABD Neden Bağımsızlık Günü'nü 4 Temmuz'da Kutluyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:56 0:00

Savunma Bakanlığı ayrıca Beyaz Saray’ın askeri personel ve ailelerine 5 bin adet bilet dağıttığını açıkladı.

ABD’nin İngiltere’den 1776’da bağımsızlığını kazanması adına kutlanan 4 Temmuz’da her yıl yüz binlerce kişi Washington’a, Kongre önünden başlayan Ulusal Park alanına akın ediyor.

Ancak geçmiş yıllardaki kutlamalardan farklı olarak Trump bu yıl ABD’nin askeri gücünü de sergileyeceği ‘’Salute to America – Amerika’ya Selam’’ isminde bir kutlama daha yapıyor.

ABD savaş tankları Salı gecesi Ulusal Park alanına getirildi. Kutlamada askeri bandolar da olacak, ABD donanmasından Blue Angel adlı hava gösteri takımı ve ABD Başkanlarını taşıyan Air Force One uçağı da Washington semalarında uçacak.

Trump bu ayrı kutlamada Lincoln Anıtı önündeki basamaklarda bir konuşma da yapacak. Beyaz Saray, bu kutlamanın tamamen vatanperver bir içerikte olacağını ve Başkan’ın konuşmasının siyasi olmayacağını açıkladı.

Askeri teçhizat ve birliklerin kutlamalara dahil edilmesinin maliyetiyle ilgili sorulara da Trump Twitter’dan yanıt verdi ve ‘’Değerinin çok daha altında’’ dedi.

Kutlamalar öğle saatlerinde geleneksel geçit töreniyle başlayacak. Akşam da Başkan Trump, Lincoln Anıtı önünde “Amerika’ya Selam” başlığı altında bir saatlik kutlama programına öncülük edecek ve burada bir konuşma yapacak. Müzik eşliğinde askeri gösteriler ve uçuş gösterileri düzenlenecek. ABD Kongresi önünde düzenlenecek konserin ardından, akşam 21.30’da yani TSİ 04.30’da havai fişek gösterisiyle kutlamalar son bulacak.

Federal temsilciler, yerel yetkililer ve ABD basınıysa, Trump’ın tarafsız olan 4 Temmuz kutlamaları geleneğine siyaseti karıştırmaya çalıştığı eleştirisini sık sık dile getiriyor. Zira yakın tarihte hiçbir ABD Başkanı, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarına katılmadı. Başkanlar, bu tatili genelde Beyaz Saray’da geçiriyor.

4 Temmuz 1776’da Amerika’da bulunan 13 İngiliz kolonisi, Bağımsızlık Bildirgesi’ne imza atarak İngiliz Krallığı’yla bağlarını tamamen koparmıştı. Bağımsızlığın ilanından bir yıl önce başlayan Bağımsızlık Savaşı 1783’te imzalanan Paris Anlaşması’yla sona ermiş, İngiltere Amerika’nın bağımsızlığını tanımıştı.

XS
SM
MD
LG