Erişilebilirlik

‘‘Volkswagen Türkiye’de Fabrika Açmaktan Vazgeçti’’ İddiası


Almanya’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen’ın (VW) Türkiye’de yeni fabrika açma kararından vazgeçtiği iddia edildi. Alman basınında yer alan haberlere göre Volkswagen’in kararının nedeni, Corona virüsü salgını sırasında yeni araç talebinin azalması.

Volkswagen henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Volkswagen, fabrikayı Manisa’da açmayı planlıyordu.

1,4 milyar dolarlık tesisin yılda 300 bin araç üretme kapasitesine sahip olması ve yaklaşık 4.000 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyordu.

Şirket yetkilileri, yatırım planının sadece askıya alındığını ve yeni yer arayışında olmadıklarını açıklamıştı.

Geçen sonbaharda tesisin inşaatının hedeflendiği Manisa‘da 943,5 milyon lira sermayeli bir şirket kurulduğu öğrenilmişti. VW’nin "Volkswagen Türkiye Otomotiv Şirketi A.Ş." adlı şirketi kurması, fabrikanın Manisa’da kurulacağının kesinleştiği yorumlarına neden olmuştu. Fabrika inşasının 2020 yılı sonunda başlaması ve 2022 yılında üretime geçilmesi öngörülüyordu.

VW tesisinde, şirket bünyesindeki Passat ve Superb modelleriyle, yan şirketlerinden Skoda’nın Karok ve Seat’ın Ateca olarak bilinen SUV modellerinin üretileceği bildirilmişti.

Almanya’daki tesislerinde elektrikli otomobiller konusunda atağa geçen VW, mevcut fabrikalarında yeni üretim bantlarına yer açmayı planladığı için başka bir ülkede yeni bir fabrika açılacağını duyurmuş, Romanya ve Bulgaristan’ın yanı sıra Türkiye’nin böyle bir tesis için uygun şartlara sahip olduğu belirtilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG