Erişilebilirlik

Volkswagen'in Genel Müdürü İstifa Etti


Martin Winterkorn

Alman otomotiv devi Volkswagen’in sattığı 11 milyon dizel araçta emisyon oranlarını manipüle ettiğinin ortaya çıkmasının ardından şirketin genel müdürü Martin Winterkorn istifa etti.

Winterkorn kamuoyuna açık mektubundan tüm sorumluluğu aldı, ancak yapılan yanlıştan önceden haberdar olmadığını söyledi.

Winterkorn, Volkswagen’ın “taze bir başlangıca ve yeni personele” ihtiyaç duyduğunu açıkladı ve kendisinin “personel tazeleme” yolunu açtığını belirtti. Eski CEO, Volkswagen’in kendi bünyesinde “temizlik ve şeffaflık sürecini devam ettirmesi” gerektiğini de vurguladı.

Amerikan Çevre Koruma Dairesi’ne bağlı uzmanlar Volkswagen’in Amerika’da satılan yarım milyon aracında emisyon oranını ölçen sistemini kontrol eden yazılımın, sistemi aracın test sürüşlerinde faaliyete geçirdiğini, ama normal sürüşlerde kapattığını tespit etmişti.

Daire Volkswagen’in 18 milyar dolar ceza alabileceğini bildirdi. Kuzey Amerika’daki bazı hukuk firmaları mağdur olduğunu iddia eden müşterileri adına dava açmakta gecikmedi.

Diğer ülkelerde de Volkswagen araçlarda emisyon testi yapılmasına karar verildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, şirketten bu durumu açıklamasını istedi.

Söz konusu yazılımın Volkwagen’ın 2009-2015 üretimi Jetta, Beetle ve Golf, 2014-2015 üretimi Passat ve Audi’nin 2009-2015 üretimi A3 modellerine yüklendiği bildirildi.

XS
SM
MD
LG