Erişilebilirlik

Vice News Tercümanı 4 Ay Sonra Serbest


Resul İsmail

Diyarbakır’da geçen yıl Ağustos ayında gözaltına alınarak tutuklanan Vice News ekibinin tercümanı İsmail Resul, muhabir ve kameraman 4 ay sonra serbest bırakıldı. Adana Kürkçüler Cezaevinden tahliye edilen Irak vatandaşı Resul’un yurtdışına çıkışı yasaklandı.

28 Ağustos 2015’te tarihinde Silvan’da uygulanan sokağa çıkma yasağını protesto amacıyla düzenlenen eylemleri takip eden Vice News’in ekibi, kaldığı otelde gözaltına alınmıştı. Ekibin Gazeteci üyeleri Jacop Philip John Gingell Hanrahan, Philip Jonh Pendlebury ile Kürtçe tercümanları Muhammed İsmail Resul ve şoförleri Abdurahman Direkçi daha sonra mahkeme sevk edildi. Mahkeme, iki gazeteci ile tercümanları hakkında tutuklama kararı verdi. Diyarbakır’dan Adana’daki cezaevine gönderilen gazeteciler bir süre sonra tahliye edilmişlerdi ancak tercüman Resul tutuklu kalmıştı.

Resul’un avukatı Neşet Girasun, 31 Aralık’ta Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği`ne başvurarak müvekkilinin tutukluluk haline itiraz etti. Avukat Girasun, Resul’un uzun zamandan bu yana tutuklu olduğunu ve hakkında kuvvetli bir suç şüphesi bulunmadığını belirterek, tahliyesini talep etti.

Talebi yerinde bulan mahkeme, suçun niteliği, şüphelinin tutuklu kaldığı süre ve tutuklamanın bir tedbir oluşunu dikkate alarak Resul’un tahliyesine karar verdi. Adli kontrol şartıyla tahliye edilen Resul’un yurtdışına çıkışı yasaklandı. Tahliye kararı Resul’un tutuklu bulunduğu Adana Kürkçüler Cezaevi`ne gönderildi.

Kararı Amerikanın Sesi’ne değerlendiren avukat Girasun, yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararına da itiraz edeceklerini söyledi. Girasun, “Soruşturmanın odağında olan gazeteciler uluslararası baskı neticesinde serbest bırakılmıştı. Aslında bunlar aleyhinde delil yoktu, bizim müvekkili bunları tercümanlık görevini yerine getiriyordu. Dosyada hiçbir delil yoktu. Üzerinde bulunan ve içeriği bilinmeyen bir cd’den dolayı tutukluydu. 131 gündür tutukluydu hala daha inceleme sonucu gelmedi. Verilen karar tahliye olsa da yurtdışı çıkış yasağı konulması ve haftada iki gün adli kontrole tabi tutulması da hukuka aykırıdır. Buna itiraz edeceğiz” dedi.

Resul, Türkiye’de mastır yapıyordu.

XS
SM
MD
LG