Erişilebilirlik

Vezüv Yanardağındaki Patlama Beyazperdede


Vezüv Yanardağındaki Patlama Beyazperdede
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Hollywood’un son aksiyon ve macera filmi, Vezüv yanardağının MS 79 yılında patlamasından sonra küller altında kalan antik Roma kenti Pompeis’nin öyküsünü anlatıyor. Pompeii adlı filmde romantizmden heyecanlı savaş sahnelerine, tarihi gerçeklere kadar herşey var

Hollywood’un son aksiyon ve macera filmi, Vezüv yanardağının MS 79 yılında patlamasından sonra küller altında kalan antik Roma kenti Pompeis’nin öyküsünü anlatıyor. Pompeii adlı filmde romantizmden heyecanlı savaş sahnelerine, tarihi gerçeklere kadar herşey var. Ancak bazı uzmanlar filmin bazı öğelerinin tarihe değil, film yapımcılarının yaratıcılığına dayandığını söylüyor.

Pompeii’nin birçoklarının hayal gücündeki yeri bambaşkadır. Küller içine gömülü insanların yaşadığı dehşeti bugün bile hala hissetmek mümkün.

Filmin yönetmeni Paul Anderson, Pompeii’yi ziyaret etmiş: “Birbirine sarılmış iki aşığın bedenini gördüm, sanki birbirlerine bakıyorlardı. Bunu görünce çok duygulandım. Filmin temeli bu görüntülere dayanıyor.”

Aşk hikayesi olmanın yanısıra film, sinemaseverler ve bilimadamları için de görsel bir şenlik. Yanardağ bilimcisi Rosaly Lopes ve arkeolog Sarah Yeomans da bunlardan: “Pompeii’yi arkeolojik açıdan yeniden yaratmışlar, olağanüstü bir çalışma.”

Üç boyutlu görüntüler Vezüv yanardağındaki patlamayı da beyazperdeye aktarıyor. Rosaly Lopes, Pompeii’nin üzerine süngertaşı, kül ve taş yağdığını, ancak patlamanın filmdeki gibi olmadığını söylüyor. Filmde deprem ve tsunami görüntüleri de var. Lopes’e göre tsunami, bu kadar büyük değildi.

Lopes’e göre bugün Vezüv civarında yaşayanlar, patlamaya hazırlıksız yakalanmayacak: “Yanardağlar, bazı ön sinyaller olmadan patlamazlar. Bugün birçok erken uyarı sistemi var. Vezüv tekrar patlayabilir. Birçok küçük patlama olması da Pompeii’yi küller altında bırakacak derecede bir patlama olmayacağı anlamına geliyor.”

Filmde acımasız Romalıların güttüğü politikalar da yansıtılmış.

Sarah Yeomans: “Bütün Pompeiililer kendilerini Romalı olarak görmüyordu. Genişleyen imparatorluk topraklarına zorla getirilmişlerdi.”

Aktör Adewale Akinuoye-Agbaje, özgürlük arzusunun filme hakim temalardan biri olduğunu söylüyor. Oyuncu, köle gladyatör Atticus’u canlandırıyor. Atticus aynı zamanda Kit Harington’un oynadığı ana karakter Milo’nun arkadaşı.

Adewale Akinuoye-Agbaje: “Hepimiz günümüzde de özgürlük ve eşitlik için mücadele ediyoruz.”

Nijerya asıllı İngiliz oyuncu, özel hayatında kendi kariyerini seçme özgürlüğü için mücadele etmiş.

Adewale Akinuoye-Agbaje: “Hukuk okudum. Bu dalda lisans ve lisansüstü derecelerim var. Anne babamın nesli için eğlence sektöründe iş yapmak meslekten sayılmıyordu. Eğitimimi boşa harcadığımı düşünüyorlardı ama en sonunda boyun eğdiler. Buna değdiğini düşünüyorum. Hatta bazı filmlerde avukatları da canlandırdım.”

İki oyuncu da filmde gerçek gladyatörler gibi görünmek için son derece zorlu fiziksel değişimden geçmişler.

Hollywood, Pompeii’de yaratıcılığını kullansa da uzmanlar, filmin Vezüv’ün patlamasından önce Pompeii’deki hayata ve patlama sonrasında olanlara ışık tuttuğunu söylüyor.
XS
SM
MD
LG