Erişilebilirlik

Verem Büyük Bir Sağlık Sorunu Olmaya Devam Ediyor


Verem Büyük Bir Sağlık Sorunu Olmaya Devam Ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00
Dünya Sağlık Örgütü geçen yıl vereme yakalananların sayısının azaldığını ancak bu hastalıktan ölenlerin sayısının değişmediğini bildiriyor. Verem, büyük bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre veremi durdurmak için harcanan uluslararası çabaların sonucu olarak 20 milyon insan hala hayatta. 1990‘dan beri veremden ölenlerin sayısı yüzde 40 azalsa da son yıllarda bu oran sabitlendi.

Verem vakalarını azaltmak ve hastalığın karma ilaçlara dayanıklı türünün yayılmasını engellemek için edinilen kazanımlar çok yavaş ilerliyor.

Doktor Mario Raviglione, Washington’da bir basın toplantısında örgütün 2012 verem raporunu değerlendirdi.
.
Veremi durdurmaya yönelik çabaların mali sıkıntılar yüzünden zora girdiğini belirten uzman, yeterli kaynak bulunamamasının ciddi sonuçlar doğuracağını söylüyor: ”Her yıl milyonlarca kişinin veremden öleceği gerçeğini, kökünü kazımaya çalıştığımız bu hastalığın yeniden hortladığını ve ilaç karışımlarına dayanlıklı verem vakalarının arttığı ve yayıldığını kabul etmemiz gerekecek.”

Verem, başka organlarda görülse de özellikle akciğerleri etkileyen bakteriyel bir enfeksiyon. Son derece bulaşıcı olan hastalık veremli bir kişinin öksürük ya da hapşırığından havaya karışan parçacıkların solunmasıyla yayılıyor.

Verem vakalarının yarısından fazlasına Asya’da, yüzde 42‘sine Hindistan ve Çin’de rastlanıyor.

Afrika’da da durum ciddi çünkü veremlilerin çoğunda aynı zamanda HIV enfeksiyonu da görülüyor. Hem veremli hem de HIV’li hastaların yüzde 85’i Afrika’da yaşıyor.

Yeni testlerle kişide verem enfeksiyonu olup olmadığı bir buçuk saat gibi kısa bir sürede anlaşılıyor. Yeni verem ilaçlarıysa yakında piyasaya sürülecek.

Doktor Raviglione, ”Önümüzdeki birkaç ay içinde verem mikrobunu çok etkili şekilde öldürecek iki ya da üç ilaç bileşiğinin çıkmasını bekliyoruz,” diyor.

Uzmanlar bir yandan da veremi önleyecek aşının peşinde. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, böyle bir aşı geliştirilinceye kadar veremi kontrol altına alacak programlar oluşturmayı ve bunları destekleyecek uluslararası fonlar kurulmasını istiyor.
XS
SM
MD
LG