Erişilebilirlik

Muhalefet Sokakta Güç Ararken Maduro Komutanlardan Söz Aldı


Venezuela halkı, kendisini geçici cumhurbaşkanı ilan eden muhalefet lideri Juan Guaido’nun çağrısıyla başkent Caracas sokaklarında toplandı. Venezuela lideri Nicolas Maduro'ysa kilise ve askeri üs ziyaretiyle meydan okudu.

Venezuela’da halk öğle saatlerinde evlerinden ve iş yerlerinden çıkıp Caracas sokaklarında toplandı. Venezuelalılar “Özgür seçim” sloganları eşliğinde yürüdü. Sürücüler de göstericilere korna çalarak destek verdi.

Venezuela Ulusal Meclisi’nin 35 yaşındaki başkanı, muhalefet lideri Juan Guaido halka büyük gösteri için sokağa çıkmaları çağrısında bulunmuştu. Gösteri, Guaido’nun kendisini geçici cumhurbaşkanı ilan etmesinden sonraki ilk toplu eylem olma niteliğini taşıyor.

Maduro’dan kilise ve askeri üs ziyaretiyle mesaj

ABD yönetiminin gayrimeşru ilan ettiği Venezuela lideri Nicolas Maduro'ysa halkın gösteri için toplandığı günde başkent Caracas’taki Fort Tiuna askeri üssünü ziyaret etti. Maduro’nun komutanlar ve askerlerle biraraya geldiği üs ziyaretinden görüntüler Venezuela devlet televizyonunda yayınlandı.

Maduro askerlere “Vatanınızı seviyor musunuz? Anayasayı savunacak mısınız? Başkomutanınızı savunacak mısınız?” gibi sorular yöneltti. Askerler de Maduro’ya “Evet, başkomutanım” yanıtı verdi.

Maduro, muhlaefet lideri Juan Guaido ABD ve diğer ülkelerin desteğini de alarak kendisini geçici cumhurbaşkanı ilan ettiğinden bu yana neredeyse her gün ordu mensuplarıyla bir araya gelerek yenilmez lider imajı çizmeye çalışıyor.

ABD’nin yaptırımlarıyla baskı uyguladığı Nicolas Maduro kilisede evanjelik Hristiyan destekçileriyle birlikte kilisede dua etti. Maduro’nun başını öne eğip sağ elini havaya kaldırarak dua ettiği görüntüler Venezuela devlet televizyonunda yayınlandı. Maduro Tanrı’ya Venezuela’yı kutsaması ve ülkeye huzurlu bir gelecek sağlaması için dua etti. Ayini yöneten papaz da milyonlarca evanjelik Hristiyan'ın Venezuela için dua ettiğini söyledi.

Nicolas Maduro daha önce yaptığı açıklamada Amerikan kamuoyuna seslendi ve “Latin Amerika yeni bir Vietnam olmasın” dedi, Trump yönetiminin kendisini darbeyle devirme teşebbüsünün arkasında olduğunu savundu. Amerika’nın gözünün Venezuela’nın zengin petrol rezervlerinde olduğunu söyleyen Maduro, Irak ve Libya savaşlarını bunun tarihteki örnekleri olarak gösterdi.

Nicolas Maduro kendisinin tarihin doğru tarafında olduğundan emin olduğunu söyledi, Amerikan halkından da ABD askerlerinin Venezuela’dan uzak tutulmasını sağlamasını istedi.

Maduro, kendisini destekleyen ülkelerden biri olan Rusya’nın devlet kontrolundaki kanalı RIA Novosti’de yayınlanan röportajında da ülkenin huzuru ve geleceği için muhalefetle müzakereye hazır olduğunu söyledi, görüşmelerin diğer ülkelerin arabuluculuğunda yapılabileceğini belirtti.

Guaido Trump’a destek için teşekkür etti

ABD Başkanı Trump Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido'yla telefonda görüştü. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders’ın yaptığı açıklamaya göre “Trump, Guaido'yla Venezuela’nın yeniden demokrasiye dönüş mücadelesinde güçlü desteğini ifade etmek amacıyla” bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Trump ve Guaido, Venezuela’nın yeniden istikrara kavuşması ve iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden inşa edilmesi amacıyla düzenli olarak temasta olma konusunda anlaştı. Beyaz Saray’a göre, Guaido Trump’a Venezuela’nın ve bölgenin özgürlüğü ve refahı konusunda ABD’nin verdiği destek için teşekkür etti.

Bolton’dan banka ve şirketlere uyarı

Buarada ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Twitter’dan verdiği mesajda Venezuela'yla iş yapan şirketlere seslendi. “Bankacı, simsar, tüccar, aracılar ve diğer şirketlere tavsiyem...Maduoro mafyasının Venezuela halkından çaldığı altın, petrol ya da diğer Venezuela mallarıyla işlem yapmayın. Gerekli adımları atmayı sürdürmeye hazırız” mesajını paylaştı.

Trump yönetimi, Venezuela petrol şirketi PdVSA’nın hedef alındığı yaptırımların Nicaragua’nın Venezuela petrol ürünlerini ithal eden ve satan özel şirket Albanisa’yı da kapsadığını açıkladı. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Twitter’dan “PdVSA’ya yaptırım uygulanmasıyla Amerika aynı zamanda Nicaragua’nın PdVSA ile ortak girişimi Daniel Ortega’nın yolsuz rejiminin rüşvet fonu ALBANISA şirketini de yaptırım listesine alıyor” mesajını paylaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Venezuela özel temsilciliği görevine atadığı Elliott Abrams da Venezuela muhalefet lideri Guaido’nun güvenliğinden kaygı duyduklarını söyledi. Venezuela’da olayların seyrinde ordunun duruşunun büyük ölçüde etkili olacağı görüşü sıkça dile getirilmişti. Abrams Venezuela ordusu içinde çatlaklar olduğunu savundu. Venezuela’ya bir insani yardım koridoru açılması seçeneğinin değerlendirildiğini belirten Abrams, bunun için Maduro hükümetinin işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG