Erişilebilirlik

Venezuela'da Seçim Mücadelesi Başlıyor


Venezuela Cumhurbaşkanı Vekili olarak yemin eden Nicolas Maduro
Venezuela’da başkanlık seçimlerinin 14 Nisan’da yapılacağı açıklanırken siyasi partiler hemen yoğun bir kampanya hazırlığına girişti
Seçim tarihi Venezuela seçim kurulu tarafından Hugo Chavez’in yardımcısı ve halefi Nicolas Maduro’nun cumhurbaşkanlığı vekili olarak yemin etmesinden bir gün sonra açıklandı.

Maduro seçimde Miranda eyaletinin valisi Henrique Capriles’e karşı mücadele verecek. Capriles Ekimde yapılan bakanlık seçimini Chavez’e karşı kaybetmişti.
Capriles, Maduro’nun cumhurbaşkanı vekili olarak yemin etmesini “ anayasal hile” olarak tanımlayarak kınadı.

Chavez’in Cuma günü yapılan cenaze törenine 18 Latin Emerika devlet başkanı ve bazı yabancı liderler katıldı. Amerika diplomatik bir heyet gönderdi.
Törende Türkiye’yi Başbakan yardımcısı Beşir Atalay temsil etti.

Venezuala Hükümeti, Chavez’in askeri akademide tutulan naaşını, Çarşamba gününden beri 2 milyonun üzerinde kişinin ziyaret ettiği açıkladı.
Chavez’in naaşı cenaze dünyanın en renkli ve tartışmalı liderlerinden biri olarak olan Venezuela devlet başkanına son görevlerini yerine getirmek isteyen milyonlarca kişinin ziyareti için 7 gün daha burada tutulacak.

Maduro, Chaves’in naaşının mumyalanarak, Caracas askeri müzesinde sonsuza dek sergileneceğini açıkladı.
Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı, Chavez’in bedeninin tıpkı Rusya’da Lenin, Çin’de Mao gibi diğer devrim liderleriyle birlikte ölümsüzleşeceğini söyledi.

Hugo Chavez, kanserle 2 yıldır süren mücadelesinde Salı günü yenik düşerek 58 yaşında hayatını kaybetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG