Erişilebilirlik

Venezuela’da Muhalifler Guaido’nun Çağrısıyla Toplandı


Venezuela’da muhalif eylemciler Juan Guaido’nun çağrısı üzerine ülkede yaşanan çatışmaların ardından protesto için toplandı. Destekçilerine genel greve gitmeleri çağrısında bulunan Guaido, “artık dönüş yok” mesajını verdi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da Venezuela krizini Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido dün askeri ayaklanma çağrısında bulunmuş, destekçilerine de bunun Maduro yönetimine karşı başlatılan isyanda son aşama olduğunu söylemişti. Bu çağrının ardından Venezuela’da Guaido yanlıları ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşanmış ancak Guaido Venezuela ordusundan beklediği desteği alamamıştı. Devlet Başkanı Nicolas Maduro da darbe girişiminin başarısız olduğunu savunmuştu.

Venezuela’da Muhalifler Guaido’nun Çağrısıyla Toplandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Guaido: “Artık dönüş yok”

Yaşanan çatışmalardan 1 gün sonra Juan Guaido destekçileri sokağa çıktı. Başkent Caracas’ta destekçilerine seslenen Guaido göstericilere “artık dönüşü olmayan bir yola girildiği” mesajını verdi, göstericilere “doğru yoldayız, artık dönüş yok” dedi.

Juan Guaido, Çarşamba günkü protesto gösterilerinde muhalefetin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik baskıyı arttırması gerektiğinin mesajını verdi, destekçilerine genel greve çağırdı.

ABD’nin Venezuela’nın geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdığı 35 yaşındaki Juan Guaido askeri ayaklanma çağrısının ardından ordudan bir hareket gelmemesine rağmen “hareketinin kazandığını” savundu. Guiado ABD dahil olmak üzere 50’den fazla ülke tarafından Venezuela’nın meşru devlet başkanı olarak tanınıyor.

Pompeo Lavrov ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Venezuela krizini telefonda görüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Pompeo görüşmede Rusya ve Küba’nın müdahalesinin Venezuela ile Amerika ve Rusya arasındaki ilişkileri istikrarsızlaştırdığını vurguladı. Pompeo Rusya’ya Nicolas Maduro’ya verdiği desteğe son vermesi çağrısında bulundu.

Rusya’ya göre de Lavrov Pompeo ile yaptığı telefon görüşmesinde Washington’un egemen bir devletin içişlerine müdahalesinin uluslararası hukukun ciddi bir ihlali olduğunu savundu. Rus bakan görüşmede Venezuela’da agresif adımların devamının çok ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Maduro’nun uçağının pistte beklediğini ve Venezuela liderinin kaçmaya hazır olduğunu ancak Rusların kendisini kalmaya ikna ettiğini belirtmişti. Maduro ise bunu yalanlayarak Pompeo’yu ciddiyetsizlikle suçlamıştı.

ABD müdahale edecek mi?

Konu Temsilciler Meclisi’nde bir oturumda ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’un ifade verdiği sırada da gündeme geldi.

Dunford, “Durumu çok yakından takip ediyoruz. Başkan’ın da dile getirdiği gibi bütün seçenekler masada. Bugüne kadar diplomatik ve ekonomik araçları kullandık. Durum şu anda net değil. İstihbarat ve bilgi toplamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Venezuela’da askeri operasyonun mümkün olduğu mesajını vermişti. ABD Savunma Bakanlığı Venezuela’ya doğrudan müdahaleye yönelik aktif bir hazırlık olduğu mesajını vermekten kaçındı ancak siyasi çalkantı tırmandıkça ayrıntılı planların yapıldığını da doğruladı.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan Amerika’nın Venezuela konusunda kapsamlı bir planlama yaptığını belirtti. Amerikalı yetkililer ABD liderliğinde bir rejim değişikliğinden ziyade diplomatik ve ekonomik baskı araçlarının kullanılmaya devam edileceğinin altını çiziyor.

ABD ordusu şimdiye kadar Kolombiya üzerinden Venezuela’ya insani yardım iletilmesi gibi küçük katkılar dışında krizi uzaktan izlemekle yetindi. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, istihbarat elde edilmesine odaklanıldığını ancak Başkan Trump’ın Pentagon’dan daha büyük bir rol üstlenmesini istediğinde de karşılık vermeye hazır olduğunun mesajını verdi.

Ancak Dunford ordunun, ABD’nin askeri müdahalesinin popüler olmadığı Latin Amerika’daki ortaklıkları güçlendirecek şekilde hareket etmesi gerektiğinin de altını çizdi, “Bu sorunun çözümü için bölgedeki diğer ülkelerle çalışmamız çok çok önemli” dedi.

Maduro devrildikten sonraki gün

Venezuela muhalefet lideri Juan Guiado Maduro’nun devrilmesi için ordudan arkasına yeterince güçlü bir destek almayı şu ana kadar başaramadı. Venezuela tarihindeki en büyük eylem çağrısını yapmasının ardından da önemli bir sınavla karşı karşıya kaldı.

ABD’nin Latin Amerika’daki askeri kuvvetlerininin denetiminden sorumlu olan ABD Güney Komutası komutanı Amiral Craig Faller Amerika’nın ve bölgedeki ortaklarının odak noktasının Maduro’nun gidişi sonrası Venezuela’nın ekonomik alt yapısının hayati önem taşıyan unsurlarının yeniden tesis edilmesi olması gerektiğini vurguladı. Maduro’nun gidişinden sonraki aşama için “Meşru hükümetin başa geleceği bir gün olacak ve bu en az beklediğimiz bir günde gerçekleşecek” sözleriyle Maduro sonrası döneme hazırlık yapılması gerektiğinin mesajını da verdi.

Amiral Faller, ABD ordusunun Maduro yönetiminin devrilmesinde bir rolü olup olmayacağının sorulması üzerine, “Yönetim bu konuda net konuştu. Demokratik bir geçiş süreci olmalı” dedi. Amiral Faller Güney komutasının yine de böyle bir senaryoda harekete geçmeye hazır olduğunu belirtti, “Teyakkuzdayız” dedi.

ABD Savunma Bakan vekili Patrick Shanahan, Venezuela krizi konusunda Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı ile koordineli çalışma yapmak üzere Avrupa gezisini iptal etti. Ulusal Güvenlik Konseyi de Venezuela krizini görüşmek üzere toplandı.

Bolton’dan Maduro’ya “kaçış yok” mesajı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun etrafının “bir şişe içinde akreplerle çevrili” olduğunu söyledi, iktidardan ayrılmasının an meselesi olduğunu savundu.

Beyaz Saray’da gazetecilere konuşan Bolton “Maduro’nun savunma bakanına artık güvenemeyeceğini, Venezuela silahlı kuvvetlerinin sadakatinden şüphe duyduğu için Maduro’nun da Amerika’nın Venezuela’da önemli bir Küba üssü olduğunu iddia ettiği askeri bir cezaevinde gününü geçirdiğini savundu.

Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido destekçilerine Venezuela tarihinin en büyük yürüyüşünü yapmaya çağırmıştı. Başkent Caracas’ta daha çok orta sınıfın yaşadığı mahallelerde Maduro karşıtı göstericiler toplandı.

Venezuela güvenlik güçleri göz yaşartıcı gazla göstericileri dağıttı. Ulusal muhafızlar motosikletleriyle El Paraiso mahallesine geldiler. Bazı göstericiler muhafızlara “İnsanlara ateş açmayın” diye bağırdı. Göstericilerin çoğu göz yaşartıcı gazla yapılan müdahale sonrası dağıldı, bazıları da ellerinde bayrak, tencere ve tavalarla eyleme devam etti.

Altamira mahallesindeki göstericilerin bazıları ordunun Maduro’nun devrilmesi yönünde muhalefet lideri Juan Guaido’dan gelen çağrıya karşılık gelmemesinden hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Maduro destekçileri de gösteri düzenledi.

Federal Havacılık İdaresi’nden uyarı

Federal Havacılık İdaresi’nden de Venezuela konusunda uyarı geldi. Venezuela hava sahasından geçen ABD uçaklarına en az 26 bin feet yükseklikte olmaları uyarısı yapıldı. Açıklamada Venezuela’daki siyasi krizin uçaklar için risk oluşturduğu belirtildi.

Federal Havacılık İdaresi’nden yapılan açıklamada Venezuela hava sahasında bulunan pilotlardan hava sahasını 48 saat içinde güvenli bir şekilde terk etmeleri istendi.

Amerikan Havayolları Mart ayı ortasında uçuşlarını askıya aldığından bu yana ABD havayolları Venezuela’ya uçuş düzenlemiyor.

Federal Havacılık İdaresi 2014 yılının Nisan ayında ABD havayollarının Ukrayna hava sahasının bazı bölümlerini kullanmasını hükümet ve Rusya yanlısı isyancılar arasındaki çatışmaların yaşandığı gerekçesiyle yasaklamıştı.

3 ay sonra Malezya Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Ukrayna’nın doğusundayken vurularak düşürülmüştü. Hollandalı araştırmacılar uçağın isyancıların kontrolundaki bölgeden ateşlenen bir füzeyle vurulduğu sonucuna varmıştı.

Bolsonaro’dan Guiado’ya destek

Brezilya’nın yeni devlet başkanı Bolsonaro’dan da Venezuelalı muhalif lider Juan Guiado’ya destek geldi. Venezuela krizini kabinesindeki bakanlarla görüşen Brezilyalı lider Guiado’nun “Ülkesinde özgürlük için savaşan vatansever ve demokratik ruhunu” övdü. Bolsonaro, Venezuela silahlı kuvvetler içinde bir çatlak olduğuna yönelik elinde istihbarat olduğunu savundu.

Venezuela’daki durum ülkenin ana havaalanına yapılan çok sayıda deferin de iptal edilmesine yol açtı. İspanyol havayolu şirketi Air Europa Caracas uçuşlarının iptal edildiğini açıkladı. Merkezi Caracas’ta bulunan seyahat acentası Molina Via jes de Miami üzerinden yapılan uçuşların askıya alındığını belirtti.

“Muhalif aktivist Lopez İspanyol Büyükelçiliği’nde”

İspanya hükümeti de Venezuelalı muhalif activist Leopoldo Lopez’in Devlet Başkanı Maduro’nun devrilmesini amaçlayan askeri isyan girişimi sonrasında Caracas’taki İspanya Büyükelçiliği’nde olduğunu doğruladı.

İspanya hükümetine göre Juan Guiado’nun siyasi akıl hocası konumunda olan önde gelen muhalif activist eşi ve kızıyla birlikte İspanya Büyükelçisi’nin Caracas’taki konutunda.

“Ayaklanma girişimi Maduro karşıtı gösterilerin ötesine geçemedi”

2014 yılında gözaltına alınan ve ev hapsinde olan Lopez Guaido’nun talimatı uyarınca serbest kaldığını açıklamıştı.

Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido askeri isyan çağrısı yaptığı konuşmasında bunun Venezuelalıların demokrasiye sahip çıkma fırsatı olduğunun mesajını vermişti. Ancak aradan saatler geçtikçe muhalefet lideri Guiado askeri bir isyan başlatma girişiminde kendisiyle birlikte hareket eden bir grup asker dışında yalnız kaldı.

Nicolas Maduro’nun devrilmesine yönelik önceki çabalarda olduğu gibi muhalefet bir kez daha Maduro karşısında başarısız oldu. Guaido’nun “Özgürlük Operasyonu” dediği başkaldırı çağrısı güvenlik güçlerinin taş atan genç göstericilerden oluşan küçük gruplara müdahale ettiği ve Venezuela halkının da süreci korkuyla karışık bir heyecanla izlediği bir durumdan öteye geçmedi.

Muhalefetin Venezuela ordusu içinde görmeyi umduğu bölünme gerçekleşmedi. Amerika’nın Maduro’yu sürgüne götürmek üzere beklediğini iddia ettiği uçak kalkmadı. Hükümetin en cesur muhaliflerinden olan ve direnişe katılmak üzere ev hapsine meydan okuyan muhalif aktivist de ailesiyle birlikte yabancı bir büyükelçiliğe sığınmak durumunda kaldı.

XS
SM
MD
LG