Erişilebilirlik

Venezuela’da Anayasa Mahkemesi’ne Helikopterli Saldırı


Venezuela’da Anayasa Mahkemesi’ne Helikopterli Saldırı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Venezuela’da bir polis helikopteri Anayasa Mahkemesi binasıyla bir devlet bakanlığı binasını hedef aldı. Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya göre saldırı ‘teröristler’ tarafından yaplmış bir darbe girişimi.

Yetkililer, helikopterin İçişleri Bakanlığına 15 kez ateş açtığını, hakimlarin biraraya geldiği avluya da 4 bomba attığını belirtti. Olayda herhangi bir can kaybı ya da yaralıyla ilgili açıklama yok.

54 yaşındaki sosyalist lider Maduro, 3 aydır kendisini zengin ekonomilerini sefalete sürükleyen bir diktatör olmakla suçlayan muhalefet parti liderleri tarafından organize edilen protestolarla karşı karşıya. Hükümetin içinde ve askeri kuvvetlerde de büyüyen bir tepki söz konusu.

Nisan ayından buyana hükümet karşıtı protestolarda en az 75 kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce kişi yaralandı veya tutuklandı.

Protestocular, genel seçim,ağır ekonomik krizi iyileştirecek kararlar, yüzlerce tutuklu muhalifin serbest bırakılması ve muhalefetin çoğunlukta olduğu Parlamento’nun bağımsızlığı.

Maduro, protestocuların ABD hükümetinin teşviki ile darbe yapmaya çalıştığını ve Washington’un dünyadaki en büyük kaynakları olan Venezuela’nın petrolüne el koymaya çalıştığını söylüyor.

Venezuela hükümeti, helikopterin çalan kişinin Maduro’ya karşı isyan ettiğini söylenen polis pilotu Oscar Perez olduğunu söyledi.

Perez’in Instagram hesabına konulan bir videoda, kendisini yüzleri kapatılmış silahlı kişilerin yanında ülkeye demokrasiyi geri getirecek bir operasyonun başladığını söylerken dikkat çekiyor.

Perez bu videoda suçlu hükümete karşı kurulumuş askeri, polis ve sivil otoritelerden oluşan bir koalisyonun temsilcisi olduğunu söyledi; Maduro’nun istifasını istedi ve ülke genelinde seçimler talep etti.

XS
SM
MD
LG