Erişilebilirlik

Venezuela ile Colombia Arasında Uyuşturucu Tartışması Sertleşiyor


Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Colombia'da iktidardaki Ivan Duque hükümetini uyuşturucu kaçakçılığını desteklemek ve Colombia’yı gerçek bir uyuşturucu devletine dönüştürmekle suçladı.

Uyuşturucuyla Mücadele Müfettişliği'nin kuruluş etkinliğinde konuşan Maduro, Colombia’da kokainin hammaddesi olan koka ekiminin Duque yönetiminde 46 bin hektardan 200 bin hektara çıktığını söyledi.

Birleşmiş Milletler’in yayınladığı 2020 Dünya Uyuşturucu Raporu’na dayanarak yıllık 1.120 ton üretimle dünya kokaininin yüzde 70'inin Colombia’da üretildiğini ve üretilen uyuşturucunun yüzde 84'ünün Pasifik Okyanusu’ndan gemilerle başka ülkelere ihraç edildiğini söyleyen Maduro, bu ihracatın yüzde 8'inin yani yılda yaklaşık 90 ton kokainin Venezuela üzerinden başka ülkelere götürülmek istendiğini de iddia etti.

Colombia uyuşturucu pazarının yaklaşık 200 milyar dolar büyüklüğünde olduğunu ve bu paranın bir şekilde aklanarak Colombia bankacılık sistemine sokulduğunu iddia eden Maduro, bu durumdan Duque hükümetini sorumlu tutuyor ve Colombia’da hükümeti mafyanın ele geçirdiği suçlamasında bulunuyor.

Venezuela’da narkotik ekiplerin 2005’ten bu yana Colombia'dan gelen 813,7 ton kokain imha ettiğini belirten Maduro, bu rakamın rekor düzeyde olduğunu söylüyor.

Karşılıklı suçlamalar

Nicolas Maduro ile Colombia Devlet Başkanı Ivan Duque arasındaki karşılıklı suçlamalar yeni değil. Maduro, Duque’nin kendisine düzenlenen suikast ve darbe girişimlerine karıştığını iddia ederken Duque ise Maduro’yu uyuşturucu ticaretine bulaşmış ve terörizmi destekleyen bir diktatör olarak gördüğünü söylüyor.

Duque, Venezuela hükümetinin ELN ve FARC gibi Colombialı silahlı örgütleri ve uyuşturucu kaçakçılığı yapan suç örgütlerini koruduğunu; askeri istihbarat birimlerinin raporlarına göre Venezuela’da yaklaşık 1,400 Colombialı gerilla olduğunu iddia ediyor. Duque, ayrıca Cartel de los Soles adlı uyuşturucu kaçakçılığı yapan suç örgütünün Maduro’yu desteklediği ve Venezuela hükümetinin de suç örgütü üyelerini koruduğu iddiasında bulunuyor. Geçen yıl Trump hükümeti de Maduro ve bazı üst düzey hükümet yetkililerine yönelik uyuşturucu sevkiyatına yardımcı olmaktan bir iddianame hazırlamıştı.

Sınırda gerginlik

Aralarında 2,200 km sınır bulunan iki komşu ülke başkanı arasındaki gerginlik Duque’nin uyuşturucu ve terörle mücadele kapsamında 26 Şubat’ta özel bir birlik kurulacağını açıklaması üzerine daha da arttı. Bu birliğin Venezuela topraklarında da operasyonlar yapması öngörülüyor.

Maduro, Venezuela ordusuna “namlularınızı temizleyin” diyerek Colombia’dan gelecek her türlü sınır ihlaline karşı teyakkuzda olma talimatı verdi.

Colombia en son 2008 yılında Ekvador’a sınır ötesi bir operasyon düzenleyerek bazı FARC liderlerini öldürmüş ve Colombia ordusunun sınır ihlali diplomatik bir krize dönüşmüştü.

Topraklarında 1 milyon 700 bin Venezuelalı göçmen yaşayan Colombia’da hükümet, Venezuela’da yaşanan sosyo-ekonomik krizin sorumlusu olarak Nicolas Maduro’yu görüyor. Ivan Duque’nin 2019’da yeniden başkanlık yemini eden Maduro’yu tanımayarak Venezuela muhalefetine açıkça destek vermesi üzerine Venezuela hükümeti Şubat 2019’da Colombia ile her türlü ilişkiyi kesme kararı almıştı. Ivan Duque, Şubat ayı başında Maduro için “Sayılı saatleri kaldı” demişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG