Erişilebilirlik

Venezuela Ekonomik Sorunlarını Çözemiyor


Venezuela Ekonomik Sorunlarını Çözemiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Protestolara sahne olan Venezuela'da en büyük sorun yoksulluk ve yolsuzluk. Ülkede siyasi bölünmenin giderek su yüzüne çıktığı bugünlerde Venezuela'da halk yüksek enflasyon ve artan suçlar yüzünden sıkıntılı bir dönemden geçiyor

Venezuela’da süregelen protestolar Hugo Chavez’den sonra geçen yıl yapılan seçimi az farkla kazanarak göreve gelen sosyalist Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya zor günler yaşatıyor. Amerika’nın Sesi’nden Brian Padden bu petrol zengini ülkede neredeyse herkesin yiyecek sıkıntısı, yüksek enflasyon ve yüksek suç oranları yüzünden öfkeli olduğunu, ancak kimin suçlu olduğu ve sorunların nasıl çözüleceği konusunda farklı düşünceleri savunduğunu bildiriyor.

Haftalar önce öğrenci gruplarının önderliğinde başlayan protestolarda güvenlik güçleriyle şiddetli çatışmalar çıktı, ölümler oldu. Ülkedeki siyasi bölünme giderek artıyor.

Venezuela halkı yüksek enflasyon, temel ürün sıkıntısı ve yüksek şiddet suçu oranları yüzünden sıkıntıda. Ancak Woodrow Wilson Merkezi’nden Latin Amerika uzmanı Eric Olsen, halkın kimin suçlu olduğu konusunda farklı düşüncelere sahip olduğunu söylüyor: “Protestocular sorunlardan hükümeti sorumlu tutuyor ve hükümetin kötü yönetimi ve yanlış siyasetlerini suçluyor. Hükümet ise protestocuları ve Amerika’yı suçluyor.”

Olsen, Cumhurbaşkanı Maduro’nun geçenlerde protestocuları desteklediğini iddia ettiği 3 Amerikalı diplomatı sınırdışı ederek taraftarları arasındaki popülaritesini arttırdığını hatırlatıyor.

Maduro ise bu iddialar konusunda Amerika ile doğrudan görüşmek istediğini ve bu olursa uzun süredir boş olan Washington büyükelçiliğine atama yapacağını söylüyor: “Diyalog çağrısı yapıyorum. Bu sorunla yüzleşmeye hazırım. Üst düzey görüşmelerle gerçeği ortaya çıkaralım.”

Amerika, Venezuela’daki protestolarla ilgisi olmadığını bildirdi ve diplomatlarının sınırdışı edilmesine 3 Venezuelalı diplomatı sınırdışı ederek karşılık verdi: “Cumhurbaşkanı Maduro Amerika başkanıyla diyalog çağrısı yapıyor, büyükelçi değişiminden bahsediyor. Bunun yerine şu anda Venezuela halkıyla diyaloğa ağırlık vermeli çünkü sorun orada. Bu Amerika’yla ilgili bir mesele değil.”

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olmasına rağmen Venezuela’nın ücretsiz konut, sağlık ve yoksulluk yardımı ekonomiye yük getirdi.

Eric Olsen’a göre, Venezuela’nın bu popüler programları sürdürürken bir taraftan da bütçesinin kaldırabileceği biçimde harcama yapmayı öğrenmesi gerekiyor: “Soru şu: Bir taraftan bu programları devam ettirirken bir taraftan da ekonomik reform siyaseti izlenerek bu tür bir kriz önlenebilir mi? Sanırım bu hem hükümet, hem de muhalefet için tartışılması gereken bir sorun.”

Ancak şu anda Venezuela, suçlunun kim olduğu ve ne yapılması gerektiği konusunda bölünmüş durumda.
XS
SM
MD
LG