Erişilebilirlik

Venezuela’da İki Muhalefet Lideri Gözaltında


Venezuela’da tartışmalı kurucu meclis seçimlerinin ardından, iki muhalefet lideri gece yarısı evlerine düzenlenen operasyonlarda gözaltına alındı. Bu, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yeni anayasanın yazılacağı ülkede, rakiplerine yönelik baskıyı arttıracağı şeklinde yorumlandı.

Venezuela’da İki Muhalefet Lideri Gözaltında
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

Muhalefet lideri Leopoldo Lopez’in eşi Lilian Tintori, gözaltına alınma görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı. Tintori, “Eşimin nerede olduğunu, neden alındığını bilmiyoruz” diye yazdı.
Gözaltına alınan diğer muhalefet lideri Antonio Ledezma’nın da evinden götürülürken çekilen görüntülerinde bir kadının “Bu diktatörlüktür” diye bağırdığı duyuluyor.
Gözaltılarla ilgili açıklama yapan Venezuela Anayasa Mahkemesi, Lopez ve Ledezma’nın, sosyal medyada paylaştıkları hükümet karşıtı eleştirileriyle ev hapsi şartlarını ihlal ettiklerini duyurdu.

Maduro’nun kontrolündeki mahkeme ayrıca, iki muhalif ismin kaçmayı planladığına dair istihbarat alındığını da açıkladı.

Leopoldo Lopez, üç yıl önce de Maduro hükümetini karşı protestolardan sonra gözaltına alınmış ve şiddeti körüklemek dahil bir çok suçlamayla 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Lopez, geçen ay ev hapsi şartıyla salıverilmişti. Eski Caracas Valisi Antonio Ledezma da 2015’te gözaltına alınmıştı ve ev hapsindeydi.
Venezuela’da yeni anayasayı yazacak Kurucu Meclis'in üyelerini belirleyen seçimlerde Nicolas Maduro zafer ilan etti. Yeni anayasanın Maduro’ya sınırsız yetkiler verecek olması nedeniyle protesto gösterileri düzenlenmiş, 10 kişi hayatını kaybetmişti. Muhalefet ise bu sayıyı 16 olarak açıkladı.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG