Erişilebilirlik

Venezuela da Corona Virüsü Görülen Ülkeler Arasına Katıldı


Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez, başkent Caracas’ta iki Corona virüsü vakasının görüldüğünü açıkladı.

İktidardaki Nicolas Maduro hükümeti, bir süre önce bir komisyon oluşturmuş ve iki gün önce de olası vakaların teşhisi ve tedavisi için 46 hastaneyi ve bazı klinikleri etkin hale getirmek, ülkeye Avrupa’dan ve Kolombiya’dan uçuşların yanı sıra, kitlesel etkinlikleri ve toplantıları ertelemek gibi bir dizi önlem alındığını duyurmuştu.

Bugün yapılan resmi açıklamada, bir süre önce Avrupa’dan Venezuela’ya gelen 42 ve 52 yaşlarındaki iki kişinin, bu sabah saatlerinde Corona virüsü taşıdığı tespit edilerek Miranda eyaletindeki evlerinde karantina altına alındığı ve Iberia havayolu şirketiyle 5 ve 8 Mart’ta ülkeye gelen herkesin de karantina altına alınacağı duyuruldu.

Corona virüsü testi pozitif çıktığı için karantinaya alınan 42 yaşındaki kadının ABD, İtalya ve İspanya seyahati gerçekleştirdiği, 52 yaşındaki erkeğin de İspanya’dan Venezuela’ya geldiği bildirildi.

Hükümet yetkilileri, 16 Mart’tan itibaren okulların tatil edildiğini ve uzaktan eğitimin uygulanacağını, toplu taşımalarda maske kullanımını zorunlu tutacaklarını ve sinema, konser gibi bütün toplu etkinliklerin ertelendiğini açıkladı.

Ekonomik olarak tarihinin en ciddi krizini yaşayan Latin Amerika ülkesinde, ilaç ve tıbbi malzemelere erişimde de sorunlar yaşanıyor. Ülkede onlarca hastanede elektrik ve su kesintileri yaşıyor. Sağlık çalışanları, hastanelerin normal grip tedavisi yapmakta bile zorlanırken, Corona virüsüyle mücadele edebilmelerinin oldukça zor olduğunu ifade ediyor.

Son beş yılda çoğunluğu Latin Amerika ülkelerine olmak üzere 4 buçuk milyon kişinin ülkeden göç etmesi dolayısıyla, hastalığın diğer ülkelere yayılması açıısndan Venezuela’nın ciddi bir risk oluşturduğu düşünülüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG