Erişilebilirlik

Venezüella'da Gösteriler Durmuyor


Venezüella’da hükümet karşıtı göstericiler gece boyunca güvenlik kuvvetleriyle sokak çatışmalarını sürdürdü. Ülkede bir süredir devam eden şiddet olayları, ulusal tatilin üçüncü gününe de sarkmış durumda.

Başkent Caracas’ta sokaklar yer yer barikatlarla kapatıldı. Üniversite öğrencilerinin oluşturduğu göstericiler güvenlik kuvvetlerine taşlar, şişeler ve molotov kokteyliyle saldırmaya devam ediyor. Polis ise göstericilere göz yaşartıcı gaz ve basınçlı suyla müdahale ediyor.

Sokak barikatlarını kaldırmaya çalışan bir güvenlik görevlisi, açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Son üç haftada çatışmalarda ölenlerin sayısı 18’e yükselirken, aynı olayda bir başka güvenlik görevlisi yaralandı.

Göstericiler, kanserden ölen Hugo Chavez’in ardından seçilen Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun istifa etmesini istiyor. Maduro, ülkede artan suç, enflasyon ve gıda sıkıntısından sorumlu tutuluyor. Çok sayıda Venezüellalı, süt ve un gibi temel gıda maddelerini bile bulamıyor.

Maduro hükümetiyse şiddet olaylarından sağcı muhalefeti suçluyor ve Amerika’nın muhalefete destek verdiğini iddia ediyor. Amerikan hükümeti Venezüella’daki muhalefet gösterileriyle hiçbir ilgisi olmadığını açıkladı.

Venezüella, bir hafta sürecek ulusal tatil döneminde. Karnaval Tatili denilen bu dönemde çok sayıda Venezüellalı, kentleri terk ederek, Karayip Denizi kıyısındaki tatil yerlerine akın ediyor.

Cumhurbaşkanı Maduro ayrıca, eski cumhurbaşkanı Hugo Chavez’in 5 Mart’taki ölüm yıldönümü dolayısıyla tatilin bir gün daha uzatıldığını açıkladı. Yetkililer, uzun tatilin öğrencilerin düzenlediği muhalefet eylemlerini yumuşatmasını umuyor.
XS
SM
MD
LG