Erişilebilirlik

Vejeteryan Burgerlara İlgi Artıyor


Vejeteryan Burgerlara İlgi Artıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

Vejeteryan burgerler, kıymayla yapılan hamburgerlere göre daha sağlıklı bir alternatif olarak uzun zamandır restoran ve marketlerde müşterilere sunuluyordu. Fast food ve hazır gıda zincirleri de lezzetten ödün vermeden müşterilerinin beğenisine daha sağlıklı seçenekler sunmaya çalışıyor. Bir fast food zinciri, California'daki Impossible Foods firmasıyla yaptığı ortaklıkla dünyaca ünlü hamburgerleri kadar lezzetli ama etsiz ürünler geliştirmeyi amaçlıyor. Yeni etsiz hamburger, 1 Nisan'da Missouri eyaletinin St. Louis kentinde satışa çıktı. Impossible Burger yani İmkansız Burger olarak piyasaya sunulan yeni ürünün ilk satışları, oldukça iyi.

Ünlü bir fast food zinciri, vejeteryan burgerleri kısa süre önce satışa çıkardı. Yeni etsiz burgerlerin reklamlarında, etsiz burger yiyen ancak etsiz olduğunu anlamayan müşterilerin görüntülerini içeren 1 Nisan Şakası teması kullanıldı. Silikon Vadisi'nde kurulan Impossible Foods firması, bir süredir etsiz Burger üretiyor. Şirketin CEO'su Pat Brown, büyük ölçekli et üretiminin çevreye zarar verdiği konusundaki bilinçlenmenin arttığını söylüyor.

Pat Brown, ”Daha sağlıklı, lezzetli ve çevre dostu bu tür ürünlere olan tüketici talebi büyük artış gösterdi. Bu işe ilk başladığımız zamanla kıyasladığımızda sektöre girmek için ne kadar çok çalışma yapıldığını görmek olağanüstü. Rekabeti memnunlukla karşılıyoruz,” diyor.

Esas sorun, et düşkünü tüketicileri alışkın oldukları lezzetlerden vazgeçirmeyi başarmak. Ünlü bir Amerikan fast food zinciri ve etsiz gıda üreticisi Impossible Foods, etli burger kadar lezzetli, bitki bazlı hamburger üretmek için işbirliği yapıyor. Ürünlerde ”heme” adı verilen genetiği değiştirilmiş bir tür maya kullanılıyor. Bu maya, etsiz burgere et lezzeti katıyor. Ancak ürünü geliştirme aşamasında vejeteryan burgerlerin pişerken çatlaması gibi bazı sorunlar da yaşanmış.

Brown, ”Fast food zinciriyle olan çalışmalarımızın bitimine yaklaşık bir ay kala bir şikayet aldık. Geliştirdiğimiz etsiz burgerlerin yüzde 5'i, ızgara üzerinde pişerken çatlıyordu. Zincir dahilindeki restoranların bunu kabul edemeyeceğini söylediler. Izgarada pişerken çatlamayan burgerin formülünü bulmak için yeniden araştırma ve geliştirme sürecine girdik,” diyor.

St.Louis'deki pilot çalışmalar başarılı olursa fast food zinciri, bitki bazlı hamburgerleri Amerika çapındaki tüm restoranlarında satışa sunacak.

Pat Brown, ”Şu anda 6 bin restoranda etsiz burger satıyoruz. Eğer tahmin ettiğim gibi başarılı olursak ve ürün ülke çapında satışa sunulursa etsiz burger satılan restoran sayısına 7 bin daha eklenecek,” diyor.

Menülerinde etsiz ürünlere yer veren restoran zincirleriyse giderek artıyor. Bir başka ünlü Amerikan fast food zinciri, İsveç'te soya bazlı hamburger satışına başladı bile.

Etsiz burgerlerin Avrupa'da da hızla yayılması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG