Erişilebilirlik

Koca: 'Vatandaşlarımız Zorunlu Olmadıkça Yurtdışına Çıkmamalı'


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında Singapur’a giden Türk Hava Yolları uçağında bir yolcuda Corona virüsü tespit edildiğini açıkladı. Koca, yolcunun Fransa vatandaşı olduğunu ve İstanbul transit yolcusu olduğunu kaydetti. Bakan Koca, yolcunun havaalanında ateşinin olmadığını, başka sağlık taraması uygulaması olmadığı için de yolcuyla temas olmadığını bildirdi. Uçağın dönüşte yolcu taşımaması ve mürettebatın 14 gün gözlem altında tutulacağını kaydetti. Mürettebatta hastalık bulgusu olmadığını söyleyen Koca numunelerin alındığını ve sonuçların paylaşılacağını söyledi.

Bugün itibariyle sınır komşularımız dahil 84 ülkede Corona virüsünün görüldüğünü söyleyen Koca, 95 bin 472 vaka görüldüğünü ve 3 bin 285 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. KIoca 53 bin 411 kişininse iyileştiğini vurguladı. Dünyada 84 ülkede virus görüldüğü için yurt dışına giden ve yurt dışından dönen herkesin potansiyel taşıyıcı olduğunu söyleyen Koca, mümkün mertebe yurt dışına gidilmemesini istedi ve “Yurt dışından dönüşte de kendinizi 14 gün izole edin, eşinize çocuğunuza annenize babanıza bulaştırmayın” ifadelerini kullandı.

Koca, “Şu an virüs yok, ama varmış gibi yurt dışına gitmeme, kalabalık ortamlara girmeme, hastalık bulguları olanların mutlak maske kullanması gibi önerileri vatandaşlarımızın uygulamasını bakanlık ve devlet olarak istiyoruz” dedi.

Biz dünyada avrupa bölgesinde hatta amerikada termal kamera uygulamasına geçilmeyen dönemde geçtik, bu dönemde transit yolcular için de termal kamera uygulaması devrede, eksik kalan bir uygulama olmadığını söylemek istiyorum.

Koca, diğer ülkelerin tedbir almakta yavaş davranmasının Türkiye için de riski arttırdığına vurgu yaptı. Koca, “Corona vakalarının İran, Güney Kore, İtalya'yla birlikte giderek Avrupa bölgesinde artabileceği endişesini taşıyoruz. Bu süreçte inden Çin’den Wuhan kentinden kaynağını alan Corona virüsüyle ilgili ülke olarak çok güçlü bir sınav verdik, ama devamında İtalya ve Avrupa ülkeleri ve komşu ülkelerin alınması gereken tedbirleri almamış olmaları halen Avrupa ülkelerinin İtalya’yla ilişkilerinde karar olmadığını, Güney Kore’yle ilişkilerin devam ettiğini, İran’la ilişkilerin devam ettiğini görüyoruz” diye konuştu.

Koca, “Biz tedbirleri erken dönemde aldık. Sekiz bakanlıkla birlikte alınan kararları hızla uygulamaya geçtik. Bu süreçte Çin’de kaynak bulan bu virüs Türkiye’ye bulaşmadı. Ama komşu ülkelere her geçen gün yayılan bir salgını görüyoruz hatta salgın kapımızda” ifadelerini kullandı.

Gençlerin virüsü taşıyarak hafif atlattığına vurgu yapan Bakan Koca, gençlerin yaşlı ve riskli hastalara bulaştırma durumunun yüksek olduğu uyarısında bulundu. “14 güne kadar karşınıza hastalık olarak çıkmayabilir” diyen Koca kişilerin kendilerini izlole etmesinin önemine vurgu yaptı.

Koca, İran Türkmenistan sınırında bekletilen ve Türkmenistan’a giriş yapmalarına izin verilmeyen Türk tır sürücüleriyle ilgili ise “Sayı binlerle ifade ediliyor, Bununla ilgili de bir çözüm geliştiriyoruz” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG