Erişilebilirlik

Vatan Partisi'nin Kadın Adayının Gündemi Ekonomi


Vatan Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Tülin Oygür

Vatan Partisi’nin adayı Prof. Dr. Tülin Oygür, VOA Türkçe’nin de aralarında bulunduğu bir grup basın mensubuyla bir araya geldiği toplantıda Ankara’ya ilişkin hedeflerini ve yerel seçimlere ilişkin görüşlerini anlattı.

"Kadın adaylara yer verilmedi"

Ankara’da, 24 Haziran Genel Seçimleri’nde yüzde 0.22 civarında oy alan Vatan Partisi, başkent için kadın başkan adayı gösteren iki partiden biri oldu. Diğer kadın aday ise, Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) mimar adayı Fatma Korur. Oygür, Vatan Partisi’nin görevlendirmelerde kadınları öne çıkartma anlayışında bir parti olduğunu kaydederek, maalesef büyükşehir belediyeleri için diğer partilerce kadın adaylara pek yer verilmediğini, kendisininse Ankara’dan aday gösterilmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Oygür’ün, iktidar cephesini oluşturan “Cumhur İttifakı” partileri AKP ve MHP’nin yerel seçimler sürecinde öne sürdüğü “Türkiye’nin beka sorunu var” yaklaşımına sahip çıktığı da görüldü. Ancak Oygür, Cumhur İttifakı’nın beka sorununu eksik tamamladığını da düşünüyor ve kamuoyu gündemindeki ekonomik tabloyu hatırlatıyor. Oygür, “Beka sorunu” yaklaşımıyla ilgili soru üzerine, “Bu seçimler gerçekten beka sorunudur fakat Cumhur İttifakı’nın ifade ettiği biçimde değil. Yani doğrudur bu ülkeyi bölmeye, parçalamaya, gelecekte hiç arzulamadığımız vahim durumlara sürükleyecek emperyal güçlerin hizmetinde bazı yapılar ve partilerce bir araya gelinmesi bunlar ağır sorunlardır, bunlar bir gerçektir. Cumhur İttifakı’nın burada söylediği doğrudur ama bir büyük sorun da ekonomi. Ekonomik yönden de bu seçimler bir beka sorunudur. Cumhur İttifakı, bundan hiç bahsetmiyor. Beka sorunu olduğunu söylüyor, CHP’nin HDP’yle kol kola girişinde konuyu bırakıyor halbuki bu yarımdır. Türkiye ekonomisini mutlak suretle düzelmek zorunda. (Cumhur İttifakı) bunu herhalde yapamayacak ki bunu yapamayacağını biliyoruz, hiç buna değinmiyor” dedi.

"Oyunuz üzerindeki ipotekleri kaldırın"

YSK’nın ilan ettiği oy pusulası itibariyle 31 Mart’ta 12 siyasi parti yerel seçimlerde yarışacak olmasına rağmen seçimlerde aslında iki siyasi yapı ortaya çıktığını da kaydeden Oygür, bunlardan birisi ittifaklar cephesi iken diğer tarafta Vatan Partisi’nin tek başına bağımsız olarak durduğu görüşünü de savundu. Seçmenlere "Cesur olunuz, oyunuz üzerindeki ipotekleri kaldırınız” çağrısını paylaşan Oygür, “31 Mart 2019 Yerel Seçimlerine mecburiyetler eşliğinde gidiyoruz. Birinci mecburiyet, ekonomik sıkıntılarımızı aşma mecburiyetidir. Türkiye’miz küresel dolar vurguncularının kıskacında, onların şantaj ve spekülasyonlarına direnmeye çalışıyor. Tüketim ve borçlanma ekonomisinin pençesinde her geçen gün kan kaybediyoruz. İkinci mecburiyet, ülke çıkarlarımızı ve huzurumuzu korumak için güvenliğimizi sağlama mecburiyetidir. Emperyalist devletler, içeriden ve dışarıdan Türkiye’mize diz çökertmenin yollarını arıyorlar. Üçüncü mecburiyet ise, tüm bu saldırı ve tehditlere karşı Türk milletini zinde tutma mecburiyetidir. Ne CHP bloğu, ne de AK Parti bloğu Türkiye’yi refaha ve huzura eriştiremezler. Bu düzen partileri, Türkiye’nin bütün sorunlarının müsebbibidirler” diye konuştu.

Ankara’yı başkent kimliğine geri döndürme vaadi

Oygür, Ankara içinse “100 Adımla Başkent’in 100. Yılına” sloganıyla yola çıktıklarını açıklayarak, “Ankara'ya ‘devrimin başkenti' diyoruz, oysa şimdi başkentimizin devrime ihtiyacı var” diye konuştu.

Oygür'ün Ankara'ya yönelik vaatleri şöyle devam etti: "Cumhuriyetin Başkenti Ankara’ kimliğini yeniden kazandıracağız. Bu amaçla ilgili bakanlıklardan, meslek odalarından, üniversitelerden ve halk platformlarından görevlendirilecek uzmanlarla ‘Ankara’yı İyileştirme Kurulu’ oluşturacağız. Ankara’ya Cumhuriyetin Başkenti kimliğini kazandırma çalışması, aynı zamanda kentin tarihsel ve kültürel dokusunu da dikkate alan bir ulaştırma ana planıyla birlikte ele alacağız."

Oygür, seçim bildirgesindeki hedefleri ise ranta, talana, israfa karşı durarak, halk dayanışma, üretim, sağlıklı temiz altyapı ve su, çağdaş ve ucuz toplu taşıma gibi başlıklarda özetledi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG