Erişilebilirlik

'Ortadoğu Konferansı’nın Amacı İran’ı Şeytanlaştırmak Değil'


Amerika’nın BM Büyükelçi Vekili Jonathan Cohen, Varşova’da 13-14 Şubat tarihlerinde Amerika ve Polonya’nın himayesinde yapılacak Ortadoğu konferansında, 2015’te imzalanan ve Başkan Trump’ın Amerika’yı geçen yıl çıkarttığı İran nükleer anlaşmasının ele alınmayacağını söyledi. Cohen, BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı açıklamada, Ortadoğu’da barış ve istikrarı teşvik etmek için düzenlenen konferansın İran’ı şeytanlaştırmaya yönelik de olmadığını belirtti.

Cohen, bu açıklamaları, İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in Twitter’da paylaştığı bir mesaj üzerine yaptı. Cevat, Twitter mesajında, Varşova’da yapılacak konferansı “Amerika’nın İran karşıtı sirk gösterisi” olarak tanımlamıştı. Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz ise İran’ın konferansa davet edilmediğini, Rusya’nınsa katılmayacağını söyledi.

Jonathan Cohen bakanlık seviyesinde yapılacak “beyin fırtınası” niteliğindeki toplantının Ortadoğu’da daha güçlü bir güvenlik yapısı taslağı oluşturmayı amaçladığını kaydetti. Toplantıda Suriye ve Yemen’de yaşanan insanlık krizleri, füze geliştirme programları, köktendincilik ve siber güvenlik gibi konular da ele alınacak.

Amerika’nın BM Büyükelçi Vekili Cohen, konferansın niteliğiyle ilgili olarak, “Bu konferansın ne olmadığını açıkça ifade etmekte yarar var. Amaç, İran nükleer anlaşmasının faziletlerini tartışmaya açmak değil. Nükleer anlaşmayla ilgili kaygılarımızı ifade etmiştik, ancak başka ülkelerin bu anlaşmayı destekleme kararını saygıyla karşılıyoruz. Ayrıca İran’ı şeytanlaştırmayı ya da İran’a saldırmayı amaçlamıyoruz” şeklinde konuştu.

Jonathan Cohen, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran’la yeni ve kapsamlı bir anlaşmaya varmak amacıyla net bir strateji taslağı çıkardığını ve bu taslağın, İran’ın istikrar bozucu faaliyetlerine son vermesi gerektiği şeklindeki ortak küresel anlayışı yansıttığını kaydetti.

Ancak Cohen, konferansa katılanların, İran’ın füze programına, İran destekli Hizbullah’ın Lübnan’dan İsrail’e uzanan tünellerine ve İran’la Suriye rejimlerinin hafta sonunda Suriye’den İsrail’e füze fırlatmasına karşı harekete geçilmesi gerektiğinin farkında olduğunu kaydetti.

Bu eylemlerin Ortadoğu’da istikrarsızlık yarattığına dikkat çeken Cohen, konferansta yapılacak tartışmaların kapsamının, tek bir ülke ya da meseleden çok daha geniş olacağını vurguladı. Daha barışçı, daha istikrarlı ve daha varlıklı bir Ortadoğu’ya katkıda bulunmak için dinamik tartışma içine gireceklerini söyleyen Cohen, bu yaklaşımın, Güvenlik Konseyi’nin İsrail-Filistin meselesine odaklanan aylık Ortadoğu toplantılarından daha etkili ve verimli olacağını kaydetti.

XS
SM
MD
LG