Erişilebilirlik

Van'da Ölü Sayısı 279'a Çıktı


Van'da Ölü Sayısı 279'a Çıktı

Van'da meydana gelen depremde ölü sayısı artıyor. Ölü sayısının 279'a çıktığı, yaralı sayısının da 1300'e ulaştığı bildirildi.

Van'da Ölü Sayısı 279'a Çıktı
Van'da Ölü Sayısı 279'a Çıktı


Kurtarma görevlileri bütün gece boyunca enkaz altında sağ kalanları aramaya devam etti. 7,2 büyüklüğündeki sarsıntının merkez üssünün Van’ın merkezine bağlı Tabanlı köyü olduğu bildirildi, ancak en büyük yıkım Erciş ilçesinde meydana geldi. Çok sayıda apartman binasının depremde yıkıldığı belirtiliyor. Ölü sayısının özellikle Erciş'te artmasından kaygı duyuluyor.

Enkaz haline gelen binalar arasında oteller ve bir öğrenci yurdu da bulunuyor. Yıkıntıların arasından sağ kalanların seslerinin duyulduğu da bildiriliyor.

Van'da Ölü Sayısı 279'a Çıktı
Van'da Ölü Sayısı 279'a Çıktı


Depremin ardından en büyüğü 6,1 olmak üzere çok sayıda artçı sarsıntı kaydedildi.

Doğu Anadolu fay hattında bulunan Van’da daha önce de şiddetli depremler meydana gelmişti.

Amerika’dan Taziye Mesajı

Amerika ve İsrail’in de aralarında bulunduğu çok sayıda ülke yardım önerisinde bulundu ancak henüz Türkiye dış yardım çağrısında bulunmadı. Başkan Barack Obama, deprem haberlerini kaygıyla izlediklerini ve bu zor zamanda “omuz omuza” Türkiye’nin yanında duracaklarını belirtti.

Van'da Ölü Sayısı 279'a Çıktı
Van'da Ölü Sayısı 279'a Çıktı


Bu arada Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği de depremle ilgili bir taziye mesajı yayınladı. Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Amerika Birleşik Devletleri, Van’da meydana gelen şiddetli depremle ilgili haberleri, büyük endişe ile takip etmektedir. Mümkün olan her türlü yardım için Türk yetkililerle iletişim içindeyiz.

Amerikan halkı adına, bu felakette hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin taziye dileklerimizi iletir, yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını umarız.

Gönlümüzün en derin yerinde ve düşüncelerimizdesiniz. Felaketin en kısa sürede atlatılmasını diliyoruz.”

Fotoğraf Galerisi

BM'den Yardım Önerisi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, dünkü deprem haberinden büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

Depreme erken müdahalesinden dolayı Türk yetkileri öven Ban, örgütünün talep gelmesi durumunda yardıma hazır olduğunu bildirdi.Deprem anı (Amatör Kamerayla)

XS
SM
MD
LG