Erişilebilirlik

Van Gölü’nden Çıkarılan Ceset Sayısı 32'ye Yükseldi 


Yasadışı yollarla Türkiye’ye girenleri taşıyan teknenin Van Gölü’nde batması sonucu ölenlerin sayısı 32'ye yükseldi. Teknede bulunan diğer mültecilerin cesetlerinin çıkarılmasına çalışılıyor.

27 Haziran’da Gevaş ilçesi Altınsaç mahallesinden Van Gölü'ne açıldıktan sonra Çarpanak Adası açıklarında batan teknenin enkazı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ekipleri tarafından 107 metre derinlikte bulunmuştu. Teknenin yeri tespit edildikten sonra içinde bulunan cesetlerin çıkarılmasına çalışılıyor.

Cesetler otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderilirken diğer cenazelerin çıkarılması için yapılan çalışmalar sürüyor. Teknede Afganistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerden gelen 100’e yakın mültecinin bulunduğu ihbarının ardından arama çalışmaları başlamıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, teknede 60 kişinin bulunduğunun sanıldığını açıklamıştı. Van Valiliği'nden geçen hafta yapılan açıklamadaysa ''Konu ile alakalı kolluk görevlilerince yapılan çalışmalarda şu ana kadar 5 kişi tutuklandı, 2 kişi gözaltında, 3 kişi adli kontrolle ve 4 kişi ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 17 kişinin yakalama çalışmaları devam ediyor'' ifadelerine yer verilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG