Erişilebilirlik

Vali Aksoy: ‘Sur’un Yüzde 98’i Temizlendi’


Vali Aksoy: ‘Sur’un Yüzde 98’i Temizlendi’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Sur İlçesi’nde 2 Aralık 2015 tarihinden bu yana süren operasyonlarla ilgili son durumu basın toplantısıyla açıkladı. Vali Aksoy, Sur’daki 6 mahallenin yüzde 98'nin temizlediğini belirterek, "Altı mahallemizdeki sıkıntılı bölgenin bugün itibariyle yüzde 98'lik kısmı temizlenmiştir. Yüzde 2'lik bir kısmı kalmıştır. Bununla ilgili çalışmaları da güvenlik birimlerimiz yürütmektedir. Bugüne kadar 7 çukur kapatılmıştır, 271 el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirilmiş, 204 de barikat kaldırılmıştır,” dedi.

Sivillerin bölge dışına çıkmasına da değinen Vali Aksoy, Sur'dan vatandaşların tahliyesi için güvenlik koridorları oluşturduklarını ancak koridorlardan çıkan olmadığını söyledi. Aksoy, “Özellikle içeriden çıkan insanlara farklı davranıldığı şeklinde bir takım sosyal medyada haberler yer almaktadır, bunun örnekleri önümüzdedir. Çıkan herkese -- Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir -- hukuk devletinin şartları çerçevesinde hareket edilmiştir. Bundan sonra da çıkacak olan herhangi bir sivil vatandaşımız varsa, her türlü kolaylık sağlanacaktır. Teröristler de çıkacaksa bunlar da yargıya teslim edilecektir. İçeride var olduğu iddia edilen sivil vatandaşlarımız dışarı çıkmak isterlerse yine her türlü kolaylığı göstereceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bugün de dahil olmak üzere her gün güvenlik birimlerimiz tarafından anonslar yapılmakta, sivil vatandaşlar çıkmak istedikleri taktirde her türlü kolaylığın kendilerine gösterileceği belirtilmektedir. Gerek sivil vatandaşlarımız, gerekse teröristler içeriden çıkarılmıştır ve yargıya teslim edilmiştir. Bu anlamda eğer içeride bir sivil vatandaş, çocuk varsa biz bunları çıkarmaya ve onlarla ilgili her türlü tedbiri almaya hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ama içeriden çıkmalarına izin verilmiyorsa, içeriden çıkmaları engelleniyorsa bunun sorumluluğu da bunu yapanlara aittir. Bunu da açıkça belirtmek istiyorum. Bizim amacımız hiç kimsenin burnu kanamadan Diyarbakır'ın huzur ve güvenliğinin yeniden tesis edilmesidir," diye konuştu.

Aksoy, yaklaşık 4 bin 500 ailenin Sur'dan göç ettiğini vurgulayarak, "Bugüne kadar otellerde 801 aile misafir ettik, şu an itibariyle otellerde 104 aile ve 406 kişi yaşamaya devam ediyor. Taşınan aileler 1000'er lira yardım yaptık ve bugüne kadar Sur'un içerisinde kalanlar ve dışarı çıkanlarla birlikte 5 bin aileye toplam 10 milyon 769 bin lira nakdi yardım bu vatandaşlarımıza yapılmıştır. Sur'da basit usulde vergi mükellefi olan 1160 esnafımıza da 3 milyon 322 bin liralık bir yardım ulaştırılmıştır," şeklinde konuştu.

Vali Aksoy, dün HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yarın herkesi bulunduğu yerden Sur'a yürümeye çağırmasına -isim vermeden- değinerek, kanunsuz gösterilere kimsenin katılmamasını temenni ettiğini söyledi. Aksoy sözlerini şöyle bitirdi: “Toplantı, gösteri ve yürüyüşle ilgili her türlü toleransı göstermeye büyük gayret gösteriyoruz. Basın açıklamalarına müdahale etmiyoruz. Ancak yürüyüşlerin nasıl yapılacağı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda açıkça belirtilmiştir. İzin alınması gerekir ve yürüyüş yapılacak güzergahlarda bellidir. Dolayısıyla kanunsuz eylemlere hiçbir Diyarbakırlı’nın katılmamasını temenni ediyorum. O anlamda da herkesi sağduyuya davet ediyorum. Diyarbakır'ın huzur ve güven ortamını bozmama adına herkesin sağduyuyla hareket etmesi büyük anlam taşımaktadır," dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG