Erişilebilirlik

Uzmanlar Washington Post'un Satışına İyimser Bakıyor


Uzmanlar Washington Post'un Satışına İyimser Bakıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

Medya uzmanları Washington Post gazetesinin internetin en büyük alışveriş sitesi Amazon'un sahibi Jeff Bezos'a satışının zaten ayakta durmaya çalışan gazete sektörü için daha iyi olabileceğini düşünüyor

Haber, basın-yayın dünyasında bomba gibi patladı. Bazı uzmanlar satışın zaten ayakta durmaya çalışan gazete sektörü için daha iyi olabileceğini düşünüyor.

Washington Post, yıllardır büyük haberlere imza attı, gazeteciliğin sembolü oldu. Ancak azalan tiraj ve düşen kar oranı yüzünden gazetenin sahibi Donald Graham, çalışanlarına satma kararını açıklamak zorunda kaldı. Yeni sahibiyle gazetenin şansı artabilirdi.

Donald Graham: “Washington Post’u ayakta tutabilirdik, hayatta kalmayı sürdürebilirdi. Ama bizim bu gazetede hedeflerimiz daha büyük oldu.”

Gazeteler son yıllarda internetteki rakiplerine oranla okur ve reklam geliri kaybetti.

Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos bir internet öncüsü, dünyanın en zengin 11’inci kişisi. Bezos Washington Post’u satın almak için çeyrek milyar dolar önerdi. Bazıları Bezos’un akıllıca hareket ettiğini, Washington Post için de zamanın geldiğini düşünüyor.

Skype üzerinden Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan yazar ve medya araştırmaları profesörü Paul Levinson, Washington Post’un dijital çağa atlama zamanının geldiğini söylüyor: “Gazetelerin geleceği internette. Bu basılı yayının sona erdiği anlamına gelmiyor. Tam tersine, basılı gazetelerin devamı, canlı, aktif ve artan bir şekilde internette yer edinmesi. İşte Amazon, Washington Post için bunu gerçekleştirebilir.”

Jeff Bezos, yıllardır Washington Post’un sahibi olan Graham ailesine ve çalışanlara, gazetenin misyonu ve özelliğinin değişmeyeceğini söyledi, gazetenin tüm operasyonlarını mevcut yöneticilere bırakma sözü verdi.

Milyonlarca okuyucusu bulunan online haber grubu Topix’in yöneticisi Chris Tolles, Washington Post’un habercilik alanında ve Amerikan siyasetinde önemli bir role sahip olduğunu söylüyor: “Amerika’da başmakalelerinin belli bir ağırlığa sahip olduğu üç ya da dört gazeteden biri. Washington Post’u başkanlar, Kongre üyeleri ve aileleri okuyor.”

Washington Post gazetesi Watergate Skandalı’nı ortaya çıkarmış ve gizli Pentagon Belgeleri’nin yayınlanmasına önayak olmuştu. Gazete son olarak Ulusal Güvenlik Dairesi’nin iletişim verilerini topladığı gizli programı ortaya çıkarmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG