Erişilebilirlik

Uzmanlar Manchester Saldırısında IŞİD Parmağı Olduğundan Emin


Uzmanlar Manchester Saldırısında IŞİD Parmağı Olduğundan Emin
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

IŞİD, İngiltere’nin kuzeyindeki Manchester kentinde bir konser salonunda Pazartesi akşamı girişilen, 22 kişinin ölümüne, yaklaşık 60 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısını, kendi askerlerinden birinin düzenlediğini bildirdi.

İngiliz polisi, intihar bombacısının, Libya asıllı İngiliz vatandaşı 22 yaşındaki Salman Abedi olduğunu belirledi. Uzmanlar, saldırı emrini IŞİD’in verdiğini gösteren bir kanıt bulamadıklarını ancak zayıflayan terör örgütünün bazı militanlara terör saldırıları düzenlemeleri için ilham vermeye devam ettiğini söylüyor.

Manchester’daki belediye sarayı önünde toplanan kalabalık, Amerikalı pop yıldızı Ariana Grande’nin verdiği konserin sonunda düzenlenen terör saldırısında ölenleri andı. Saldırı, IŞİD’in Irak ve Suriye’de kayıplar verdiği haberlerinin alındığı döneme rastladı. Askeri yetkililere göre Musul ve Rakka’nın IŞİD’den tamamen temizlenmesi, örgütün sonunu getirecek. Ancak Amerikan istihbarat yetkilileri, gücünü yitirmeye başlasa da IŞİD’in terör eylemlerine önayak olmayı sürdürdüğünü belirtiyor.

Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats, IŞİD’in Avrupa’da düzenlenen her terör saldırısının sorumluluğunu üstlendiğini, ancak IŞİD bağlantısının her zaman çok net olmadığını söylüyor: “IŞİD tehdidi değişime uğradı. Adeta metaztaz geçirdi. Artık emirleri sadece IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi ve Suriye ve Irak’taki militanlar vermiyor. IŞİD’in eylemlerinden ilham alan, istedikleri zaman istedikleri yerde saldırıya geçmeye hazırlananlar olduğu bir gerçek.”

George Washington Üniversitesi güvenlik uzmanı Frank Cilluffo, İngiltere güvenlik birimlerinin dünyanın en iyileri arasında yer aldığını, ancak her saldırıyı önlemesinin mümkün olmadığını kaydediyor: “En azından şeffaf demokrasiler herşeyi, her yerde, her zaman, her türlü düşmandan ve saldırı şeklinden koruyacak durumda hiçbir zaman olamayacak.”

Frank Cilluffo, IŞİD’in askeri yenilgiye uğratılmasının Avrupa ve başka bölgelerde terör tehdidini kısa vadede arttırabileceği görüşünde. Bunun nedeni, Suriye ve Irak’tan ayrılan militanların geri döndükleri ülkelerinde terör eylemlerini sürdürme olasılığı. Uzman, terörü körükleyen IŞİD ideolojisiyle mücadele için yöntemler geliştirmesi gerektiğini vurguluyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG