Erişilebilirlik

Uzmanlar Beyni İnceleyerek Parkinson'a Çözüm Arıyor


Uzmanlar Beyni İnceleyerek Parkinson'a Çözüm Bulmaya Çalışıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:30 0:00

Patolog Steve Gentleman, Parkinson hastasıyken hayatını kaybetmiş yaşlı bir erkeğin beynini inceliyor. Gentleman, hastalığın önce kas hareketlerinde sorunlarla kendini göstertiğini söylüyor.

Parkinson beyinde dopamin üreten sinir hücrelerini etkiliyor. Nöro taşıyıcı olan dopamin, beyinden vücuda giden hareket mesajlarının iletilmesini sağlıyor.

Hastalığı teşhis etmek ve anlamakta büyük aşama kaydedilmiş olsa da, doktorlar semptomları tedavi etmekte hala zorlanıyor. Eğer hastalık çok fazla sinir hücresi ölmeden yakalanabilirse, ilaç ve fizik tedavi, ilerlemesini kontrol altına alabiliyor. Ama Parkinson’u erken aşamada teşhis etmek çok zor.

Çünkü nöronların anca yüzde 80’in kaybedildikten sonra hastalık belirtileri ortaya çıkıyor ve bu noktaya gelinceye kadar da hastalık beyne epey zarar vermiş oluyor.

Ancak Parkinson kendini sadece kas kontrolunda göstermiyor. Depresyon ve zihinsel işlevlerde gerileme de diğer belirtiler.

Gentleman, incelemesinde, orta beyindeki siyah hücrelerin düzenli sıralanmadığını farkediyor. Bu Parkinson’un ilk işareti. Beyni daha fazla inceledikçe, bu kişinin üç yıldır Parkinson hastası olduğuna dair işaretler buluyor.

Bu beyin örnekleri, mikroskopta daha yakından incelenmek üzere mumlanmış lamlara alınacak.

Uzmanlar, araştırmalar sürdükçe hastalığı bitirecek ilaç bulmaya çalışıyor. Bunu yapabilmek içinse bilimadamlarının Parkinson hastalarını, daha belirtiler görülmeden bulabilmeleri önemli.

XS
SM
MD
LG