Erişilebilirlik

Uzay Yolu'nun 'Mr. Spock'ı Leonard Nimoy Öldü


Leonard Nimoy 83 yaşındaydı

Efsanevi Uzay Yolu (Star Trek) dizisinin sivri kulaklı, insanüstü yeteneklere sahip karakteri ünlü Bay Spock'ı, Amerikalı oyuncu Leonard Nimoy Los Angeles’ta öldü. Yalnızca üç sezon devam eden, ama sonraki yıllarda çok sayıda nesli büyüten dizinin yarı uzaylı, yarı dünyalı karakterini canlandıran Nimoy, 83 yaşındaydı.

Nimoy’un aşırı sigara içmeye bağlanan akciğer rahatsızlığı yaşadığı biliniyor.

Boston’da, aşırı muhafazakar bir Ukraynalı Yahudi ailede dünyaya gelen Nimoy’un koyu tenli, Uzakdoğulu izlenimi veren fiziği, kendisini sıradışı rollerin vazgeçilmez oyuncusu haline getirdi.

Leonard Nimoy, 1966’da Uzay Yolu dizisindeki ilk Spock rolüne kadar, sinema ve televizyon yapımlarında ikincil rollerde oynadı.

Spock yarı uzaylı, yarı dünyalı özelliklerine bağlı olarak, dünyalıların insani duygusallıklarıyla, doğduğu Volkan gezegeninin aşırı soğukkanlı, espriden yoksun, gülme, ağlama, empati gibi özellikleri olmayan, duygusuz tavırları arasında sürekli gelgitler yaşayan bir karakter oldu. Spock’ın soğukkanlılığı, Atılgan (Enterprise) adı verilen uzay gemisinin kaptanı ve yakın dostu Kirk’ün sürekli değişken tavırları üzerinde tamamlayıcı oldu. İkili, geminin farklı etnik karakterler ve ırklardan oluşan mürettebatıyla birlikte Güneş Sistemi’nin dışında yeni dünyalar keşfetti.

Orijinal Uzay Yolu dizisi, 1966 ve 69 yılları arasında yalnızca üç yıl devam etti ve rating azlığı nedeniyle NBC televizyonu, diziyi yayından kaldırma kararı aldı. Ancak dizinin tekrar bölümleri, birkaç nesil boyunca devam edecek, genellikle de genç erkekleri kapsayan fanatik bir izleyici kitlesi yarattı. Dizi Türkiye’de de yayınlandığı 1970’li yıllarda büyük ilgi gördü. Dizinin Amerika’da yayından kaldırılmasının ardından oluşturulan çizgi film versiyonu ve Atılgan ekibinin 1980’lerde Hollywood yapımı olarak peş peşe altı sinema filmiyle maceralarını sürdürmesi, sonraki nesillerin de bu diziyle büyümesinde önemli pay sahibi oldu.

Leonard Nimoy, aralarında Mission Impossible – Görevimiz Tehlike’nin de bulunduğu dizilerde rol aldı, bir de belgesel şov yönetti. Ancak Uzay Yolu dizisinde yarattığı Spock imajını üzerinden atamadı.

Volkan (Vulcan) gezegeninden gelen karakter Spock'ı canlandıran Leonard Nimoy, 2010 yılında ziyaret ettiği Kanada'nın Alberta eyaletindeki Vulcan kasabasını ziyaretinde
Volkan (Vulcan) gezegeninden gelen karakter Spock'ı canlandıran Leonard Nimoy, 2010 yılında ziyaret ettiği Kanada'nın Alberta eyaletindeki Vulcan kasabasını ziyaretinde

Ölen gerçekte Spock mı yoksa Nimoy mu?

Spock, Leonard Nimoy’un hayatının geri kalanında başından atamadığı bir dert oldu. 1975’te yazdığı ilk otobiyografisini “Ben Spock Değilim” adıyla yazarken, 20 yıl sonra yazdığı ikinci otobiyografisinin adı “Ben Spock’ım” oldu. Nimoy yıllar içinde Spock ile yaşamaya alıştı, dizinin sinema filmi yapımlarında Volkanlı karakteri yeniden canlandırdı, hatta filmlerden birinde Spock’ı öldürdü, bir sonraki yapımda Atılgan ekibinin çabalarıyla yeniden Spock olarak hayata döndü. Ünlü olan yarı Volkanlı, yarı dünyalı karakter miydi, yoksa Leonard Nimoy’un kendisi miydi, bilinmez ama Nimoy, Uzay Yolu’nun 2009 ve 2013’te çevrilen yeni yapımlarında, bu kez Zachary Quinto’nun canlandırdığı genç Spock’ın karşısına, zaman yolculuğu yaparak 40-45 yıl sonrasından geri dönmüş yaşlı Spock olarak çıktı.

Leonard Nimoy’un ölümü Beyaz Saray’da da üzüntüye yol açtı. Başkan Barack Obama yayınladığı taziye mesajında, kendisinin de Uzay Yolu izleyerek büyüdüğünü bildirdi. Obama açıklamasında çok sevdiği Spock’ı “soğukkanlı, mantıklı, koca kulaklı, dengeli davranışlara sahip, Uzay Yolu’nun insanlığın geleceğiyle ilgili iyimser, kapsayıcı vizyonunun merkezini oluşturan” bir karakter olarak tanımladı.

Obama ayrıca, 2007 yılında tanıştığı Leonard Nimoy’u olağan “Spock selamıyla” karşıladığını da belirtti.

XS
SM
MD
LG