Erişilebilirlik

Savcı Bharara’nın Uluslararası Silah ve Uyuşturucu Kaçakçılığıyla Suçladığı Türk Hakim Karşısında


New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın hazırladığı iddianamede, uluslararası uyuşturucu ve silah kaçakçılığından hakkında ömür boyu hapis cezasına kadar varan ceza istemiyle yargılanan Türk Mehmet Gezer hakim karşısına çıktı.

Meksika üzerinden ABD’ye kokain kaçırdığı, kokain kaçakçılarınaağır silah ve cephanesağladığı ve kara para aklama iddialarıyla yargılanan Gezer’e, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde suçu yüzüne okundu.

Gezer, çıkarıldığı ilk duruşmada hakkında hazırlanan iddianamede yer alan suçlamaları kabul etmedi. Gezer’in bir sonraki duruşması Ocak ayında yapılacak.

Karadağ’dan özel uçakla getirildi

Geçtiğimiz Nisan ayında Karadağ’da, Suriye uyruklu iş ortağı Saber Karimch ile birlikte yakalanan Gezer, tutuklandıktan sonrabu ülkede cezaevine konmuştu.

Uzun yıllardan beri Amerika’nın uluslararası uyuşturucu kaçakçılarıyla mücadele eden güvenlik birimi DEA’in peşinde olduğu Gezer’in, Karadağ’da yakalanması sonrasında, Amerikan makamları ABD’ye iadesini istedi.

Gezer’in, ABD’ye iadesi için Karadağ yetkililerine Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın hakkında hazırladığı iddianame gerekçe gösterildi.

FBI ve DEA ajanları Gezer’i bir ay önce Karadağ hükümeti yetkililerinden teslim alıp özel bir uçakla New York’a getirdi.

New York’ta Brooklyn Federal Ceza ve Tutukevine konulan Gezer’in savunmasını hükümet tarafından sağlanan bir avukatın üstlendiği öğrenildi.

Uluslararası silah ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla yargılanıyor

Haklarında New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara ve yardımcıları tarafından hazırlanan iddianameye göre; Gezer ve suç ortağı olduğu iddia edilen Suriye uyruklu Karimch uluslararası silah ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla yargılanıyor.

İddianamede yer alan suçlamalara göre; Gezer’in kara para akladığı da iddia ediliyor. İddianameye göre; ajanlarla temasa geçen Gezer’in kara para aklamak amacıyla ajanlara, piyasa değerinin çok altında düşük kurdan yüklü miktarda Amerikan doları satmak istediği de ifade ediliyor.

İddianamede yer alan bir başka suçlamaya göre; Gezer ve suç ortaklarının kendilerini Meksika uyuşturucu kartelinden olarak tanıtan ajanlara ordu tipi silah ve cephane satmak istedikleri yer alıyor.

Gezer’in uyuşturucu satıcısı kılığına giren ajanlara, roketatar, el bombası, makinalı tüfek gibi ağır silahlar satmak için pazarlık ettiği öne sürülüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG