Erişilebilirlik

Uykusuzluk Ağrıları Arttırıyor


Uyku konusunda yapılan son bir araştırma, yetersiz uykunun yorgunluk ve huysuzluğun yanında, uzun süreli ağrılara da yol açabileceğini ortaya koydu.

Amerikan Romatizma Derneği’ne bağlı Eklem İltihabı & Romatizma dergisinde yayınlanan araştırma, uyku bozukluğunun, 50 yaş üstündeki kişilerde vücut ağrılarına yol açan en güçlü etken olduğu bulgusuna ulaştı.

Araştırmaya göre yetişkinlerde görülen anksiyete, hafıza kaybı ve fiziksel sağlık bozuklukları da ağrı riskini arttırıyor.

Araştırmacılar, genelde ağrı sorunu olmayan 50 yaşın üzerinde 4,300’den fazla yetişkine ait ağrı, psikolojik durum ve fiziksel sağlık bilgilerini topladı. Katılımcılara üç yıl sonra ağrı seviyeleriyle ilgili sorular yeniden soruldu.

Araştırma, İngiltere’deki Keele Üniversitesi’nin Temel Sağlık Merkezi’nde eklem iltihabı uzmanı olan doktor John McBeth tarafından yürütüldü.

McBeth “Eklem iltihabı, vücutta yeni bir ağrı atağına yol açarken, bulgularımız uyku bozukluğu, kötü fiziksel ve psikolojik sağlık koşullarının ağrıları daha da arttırdığını ortaya koydu” diyor.

Araştırma, ağrıların artmasında yaşlanmanın tek başına rol oynamadığı sonucuna da vardı. Çalışmaya katılan uzmanlar, yetersiz uyku, anksiyete ve kötü sağlık gibi ağrıyı tetikleyen etkenler söz konusu olmadığında, yaşlanmanın ağrılara olumlu etkisi olduğunu söylüyor.

Öte yandan, kötü uyku ve ağrı arasındaki döngüyü kırmak için araştırmalar yapılıyor. Keele Üniversitesi’ndeki Eklem İltihabı Merkezi Direktörü Profesör Alan Silman’a göre, araştırmalar, spor yapmanın genel vücut sağlığını geliştirdiğini, ağrı ve yorgunluğu azalttığını, dolayısıyla uyku bozukluğunun giderilmesine de yardımcı olduğunu gösteriyor.
XS
SM
MD
LG