Erişilebilirlik

Uydudan Hava Tahminleri Doğru mu?


Uydudan Hava Tahminleri Doğru mu?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

2014 kasırga sezonu başlarken önümüzdeki altı ay için tahminler yapılıyor. Ancak bu tahminler ne kadar doğru çıkacak? Amerika’nın Sesi muhabiri Rosanne Skirble, NOAA’nın Washington yakınlarındaki merkezinde hava tahminlerinin nasıl yapıldığını izledi

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’ne ait uydular yedi gün, yirmi dört saat boyunca dünyanın atmosferini izliyor.

Tom Boyd, Amerika üzerinde konumlanmış bir uyduyu kontrol ediyor:

“Uyduyu yeni kullanıma soktuk. Önümüzdeki yirmi dört saat içinde, uydu hazır oluncaya kadar bazı sorunlar, uyarılar bekliyoruz.”

Boyd, uyduların düzenli çalışmasından sorumlu olan onlarca uzay mühendisinden biri.

Bazı uydular dünyanın etrafında dönüyor. Bazıları da sabit. Daire’nin Başkan Yardımcısı Mike Condray’e göre işin en zor kısmı doğru bir gözlem yapmak:

“Uydulardan sıcaklık, rüzgar, nem oranı gibi bilgiler alıyoruz. Bu bilgiler bilgisayarlara aktarılıyor. Böylece 7 güne kadar hava tahmin raporu hazırlayabiliyoruz.”

Uzun dönemli tahminler hayat kurtarabiliyor. Condray’e göre, Çift Kutup Uydu Sistemi’nin 2017 yılında çalışmaya başlamasıyla bu tahminler daha da iyileşecek:

“Mevcut uydular bize şu ankinden on kat daha fazla atmosferle ilgili bilgi aktarabilecek.”

Bu bilgiler hava tahminlerini daha da geliştirecek.

Sezonluk tahminler daha da fazla veri gerektiriyor. Uyduların haricinde, veri toplayan gemiler ve okyanuslardaki şamandıralar kullanılıyor. NOAA ve Colorado Üniversitesi yıllık kasırga raporları hazırlayıp halka açıklıyor.

Genelde Büyük Okyanus’un tropikal bölgelerindeki su ısısının normalden daha sıcak olması Atlas Okyanusu’nda daha az fırtına olacağının göstergesi. Uzman Philip Klotzbach’a göre iklim verileri de bunu kanıtlıyor:

“Okyanus normalden sıcaksa, bu oluşabilecek fırtınalar için daha fazla enerji olduğu anlamına geliyor. Atmosfer basıncı da normalin altındaysa, fırtına oluşmasına elverişli koşullar oluşuyor.”

Atmosfer tahmini her zaman başarılı olmuyor. Örneğin geçen yılki kasırga tahminleri tutmamıştı. Ancak uzman Klotzbach hatalardan ders aldıklarını söylüyor.
XS
SM
MD
LG