Erişilebilirlik

Amerika İthalat İhracat Bankası EX-IM Bank'tan Türkiye'ye "Yeşil Kredi"


Amerika İthalat İhracat Bankası EX-IM Bank'tan Türkiye'ye "Yeşil Kredi"

New Jersey eyaletindeki Chinook Sciences Şirketi, DT Metal Geri Kazanım Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne metalleri yeniden dönüştürüp bu süreçte çıkan gazların geri kazanımını sağlayarak elektrik üretecek bir tesis yapılabilmesi için gerekli ekipman ve teknoloji satmayı kabul etti. Satışın bir bölümü, Houston Teksas’daki Northstar Trade Finance tarafindan verilen 10 milyon dolarlık orta vadeli bir krediyle destekleniyor. Kredinin Amerikan İthalat-İhracat Bankası Ex-Im Bank tarafından garanti altına alındığı açıklandı.

Amerikan Ex-Im Bank Başkanı Fred Hochberg, Türkiye ziyareti sırasında, satışın, yüksek kalitedeki Amerikan ihracatlarının Türk ekonomisindeki alıcılar ve çevre için büyük avantajlar sağlayacağını gösteren güzel bir örnek olduğunu söyledi. Ankara ve İstanbul’da hükümet yetkilileri ve iş çevreleriyle temaslar yapan Hochberg, Başkan Obama’nın Nisan 2009’da Türkiye’ye gerçekleştirdiği başarılı ziyaretin, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artmasını teşvik ettiğini ve bankanın işbirliği çabalarını desteklemeye hazır olduğunu bildirdi.

DT Metal, Chinook’un patentli RODECS gazlaştırma teknolojisini kullanmak suretiyle, plastik, lastik, yağ, vernik ve boya gibi organik metal kaplamaları temizleyerek bunları karbonmonoksitle hidrojen molekülleri bileşenlerine ayrıştırabilecek. Bu işlemden çıkan sentetik gaz buhar üretimi için yakılarak elektriğe dönüştürülecek.

Chinook Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Rıfat Çelebi, DT Metal ile, metallerin geri dönüşümüyle eş zamanlı olarak enerji geri kazanımı ve elektrik üretimi sağlayan dünyanın ilk tesisini inşa edeceklerini söyledi. Çelebi, Chinook’un gelişmiş RODECS teknolojisinin sadece fabrikanın net elektrik üretimini sağlamakla kalmayacağını, aynı zamanda tüm Avrupa ve ABD emisyon koşullarını yerine getirecek şekilde, çevreye duyarlı geri dönüşümü de destekleyeceğini belirtti. Çelebi, böylece hem Chinook’un iş gücünü yaygınlaştıracağını, hem de bir alüminyum ithalatçısı olan Türkiye’nin yerel olarak metal üretmeye başlayabileceğini bildirdi.

Bağımsız bir federal hükümet kuruluşu olan Ex-Im Bank, Amerika’nın ihracattaki finansman boşluklarını doldurup rekabet gücünü arttırarak iş hacmi yaratmaya ve korumaya yardımcı oluyor. Banka; küçük ve orta ölçekli Amerikan firmaları için işletme sermayesi garantisi, yabancı alıcılar tarafından ödeme yapılmaması durumuna karşı korumak için ihracat-kredi sigortası, ve Amerikan mal ve hizmetlerini satın alan dış alıcılara yardımcı olmak için kredi garantileri ile doğrudan kredi gibi çeşitli finansman mekanizmaları sağlıyor.

Daha fazla bilgi için Ex-Im Bank web sitesine başvurabilirsiniz:

www.exim.gov.

XS
SM
MD
LG