Erişilebilirlik

Urumçi'de Bombalı Saldırı


Doğu Türkistan'da kalabalık bir pazaryerini hedef alan bombalı saldırıda 31 kişinin öldüğü bildiriliyor. Görgü tanıkları, araçtakilerin kalabalığa patlayıcı maddeler attığını ve yaklaşık 10-12 patlama duyduklarını belirtiyor. Çinli yetkililer, saldırılardan ayrılıkçı Uygurlar’ı sorumlu tutuyor

Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde kalabalık bir pazaryerini hedef alan bombalı saldırıda 31 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Çin resmi haber ajansı Xinhua, Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Renmin Parkı yakınlarındaki pazaryerinde iki arazi aracının kalabalığa daldığını duyurdu. Saldırıda 90 kişi de yaralandı.

Görgü tanıkları, araçtakilerin kalabalığa patlayıcı maddeler attığını ve yaklaşık 10-12 patlama duyduklarını belirtiyor. Xinhua, araçlardan birinin infilak ettiğin bildirdi. Diğer araç hakkında ise bilgi verilmedi.

People’s Daily adlı İngilizce gazete de yetkililerin eylemi terör saldırısı olarak değerlendirdiğini ve Ulusal Kamu Güvenliği Başkanı’nın Urumçi’ye hareket ettiğini açıkladı. Çinli yetkililer, Doğu Türkistan ve diğer bölgelerdeki saldırılardan ayrılıkçı Uygurlar’ı sorumlu tutuyor.

Sosyal medya organlarında yayınlanan fotoğraflarda olay mahallinde yangın çıktığı ve siyah dumanlar yükseldiği görülüyor. Patlamalar sonrasında çekilen görüntülerde kurbanlardan bazılarının çevredekiler tarafından uzaklaştırıldığı, bazılarının da hala yerde yattığı dikkat çekiyor.

Geçen ay Urumçi tren istasyonuna giren bıçaklı saldırganlar, bir kişiyi öldürmüş ve çok sayıda kişiyi yaralamıştı. İki saldırgan da olaydan sonra öldürüldü.

Sürgündeki Uygur gruplar, bu tarz saldırıların Pekin hükümetinin Uygurlar üzerindeki ağır baskısı ve bölgeye göç eden Han Çinlileri’ne ayrıcalık tanımasından kaynaklandığını söylüyor.

Saldırılar hakkında Çin resmi basın yayın organları tarafından verilen haberler, devletin Doğu Türkistan’da gazetecilerin faaliyetlerini kısıtlaması yüzünden doğrulanamıyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG